Tayfa Kitapkafe

İstanbul’da yaşıyor olabilirim ama Ankara’daki kitapcafeleri hala takip ve ziyaret ediyorum. Yeni tanıtacağım kitapcafe, Tayfa Kitapcafe. Adresi Selanik 2 gibi görünse de konumuyla Kızılırmak sokakta yer almaktadır.

Tayfa Kitapcafe, beş yıllık bir mekan ve şimdiki sahipleri tarafından geçen yıl devralınmış. Yeni haliyle daha da dikkat çekici ve kullanışlı hale getirilen mekan, kitapseverlerin hizmetine sunulmuştur. Mekanın ortaklarından Akif Küçükler, davetsiz misafir olarak gitmeme rağmen güler yüzle karşılayıp sorularımı sabırla cevapladı. Ortağı Sinan Küçükler ve kardeşi ile mekanı devraldıklarından bu yana gerçek bir kitapcafe haline dönüştürdüklerini belirtti. Gelecek planları ise şubelerinin olması.

Tayfa kitapcafe, aynı zamanda misyonu da olan bir yer. Nasıl mı? Farklı sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyorlar. Ankara Çorba Gönüllüleri’ne tanıtım, lojistik ve depo konularında destek olmaktalar. Sokak hayvanları için yapılan çalışmalarda yardım ediyorlar. Bu konularda ilgiliyseniz, Tayfa ile irtibata geçebilirsiniz.

Tayfa’da yazar söyleşileri, film gösterileri, çeşitli atölyeler (işaret dili, diksiyon, hukuk felsefesi vb.) yapılmaktadır ki her pazar öykü atölyesiyle yazmayı ve okumayı sevenlere yol göstermeye devam etmekteler.

Menülerinde pizza haricinde Türk ve Dünya mutfağından yiyecek-içecek sunumları bulunmaktadır.

Kitaplara gelince; boydan boya bir duvar dolusu kitap mevcut ve kitapları dileyen burada okuyabilmekte, dileyen satın alabilmektedir. Tayfa Kitapcafe’nin hanesine yazacağımız tek olumsuzluk ise özellikle yerli yazarların ve kült eserlerin yeterince olmaması. Dileğimiz bunların da en kısa zamanda tamamlanması.

Genç bir müşteri profili olsa da her yaştan kesime hitap etmekteler. Mekanın alt katı lise, üniversite ve KPSS hazırlığı yapan öğrencilerce ders çalışılan bir alan iken, bahçe ve giriş ise herkes tarafından kullanılmaktadır.

Mekanın en güzel ve en dikkat çeken yeri, kara duvarıdır. Tebeşiri eline alanın içinden geçeni karaladığı ve çizdiği duvarda kitapcafe olarak bizim de imzamız var. Duvardaki yazılar okul döneminde ayda bir siliniyormuş. Sonrasında müşteriler tarafından yazılmaya devam ediyormuş.

Yolunuz Ankara’dan geçiyorsa ve bir şekilde Kızılay’a gittiyseniz Tayfa’ya bir göz atın derim. Gitmişken de duvarına imzanızı atın. Ben buraya tekrar gider miyim? Evet!

Tayfa Kitapcafe
Selanik 2/Kızılay
Ankara

 

 

» Dilek Özcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sabahattin Ali

Tutkusu Mektuplardan Taşan Adam; Sabahattin Ali

Merhabalar, @satirarasiokumakulubu ‘müzle #temmuz okuması olarak Canım Aliye, Ruhum Filiz okuduk. Henüz arkadaşlarımla kitabın söyleşisini yapmadık ama ben bekletmeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir