KitapKitap İncelemeleriKonuk Yazar

Tarihi Değiştiren Kadınlar – Ali Çimen

Tarihi değiştiren kadınlar; evet yanlış duymadınız. Kitap, öncelikle “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” diyerek kadınları Oscar ödüllü bir filmin yardımcı oyuncusu gibi göstermeden başrol oyuncusu olarak kadınları ön plana alıyor.

Gazeteci yazar Ali Çimen 30 ünlü kadınının hayatını anlatıyor. Bu 30 kadın arasında Mısır İmparatoriçesi Cleopatra, ünlü kadın casus Mata Hari, Nobelli Madam Curie, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir dönemine imzasını atmış Hürrem Sultan, Hz. Muhammed (sav)’in şefkat, zerafet, fedakarlık dolu eşi Hz. Hatice, Firavun gibi bir zalimin inanan eşi olup Kur’an-ı Kerim’de adı geçen Hz. Asiye gibi isimler de var; insanlığın özgürlüğe giden yolda devrim niteliğinde adımlar atmasını sağlayan siyahi kadın eylemci Rosa Parks ve Tom Amca’nın Kulübesi isimli romanıyla Amerika’daki kölelik kurumuna kalemiyle savaş açan Harriet Beecher Stowe da kitapta yer alan isimler arasında bulunmaktadır.

Ayrıca, bir fabrika işçisiyken elemelerden geçip kendisini uzayda bulan Tereşkova ve okyanusları aşan havacılık sevdasıyla hayatını uçmaya adayan Amelia Earhart da çarpıcı yaşam öyküleriyle yer almaktadır. Pakistan’ın ve aynı zamanda İslam coğrafyasının ilk kadın Başbakanı Benazir Butto, ülkesinin ilk Başbakanı İndira Gandi; Fransa’ya 40 yıl boyunca hükmeden İtalyan Catherine de Medici; Rusya’yı çağının en güçlü ülkelerinden biri yapan Alman kökenli Katerina; İngiltere’den Kraliçe Elizabeth, Kraliçe Victoria ve onların bıraktığı yerden bayrağı devralarak İngiltere’yi bir küresel aktöre dönüştüren muhafazakâr ‘Demir Lady’ Margaret Thatcher da kitapta yer alan kişiler arasındadır.

İktidarda olan kadınların yanı sıra iktidarda olan erkeklerin yanındaki ihtiraslı kadınlara da şahitlik ediyor tarih ve dolayısıyla kitap da. Komünist Çin’in en korkulan simalarından biri olan Jian Qinq ya da daha çok bilinen ismiyle Bayan Mao; oğlunu padişah yapmak için bir diğer oğlunu kurban eden Kösem Sultan ve Arjantin Devlet Başkanı Juan Peron’u efsaneye dönüştürme yolunda kendisi bir efsane olan Eva Peron.

Kitapta bol bol görsellerin kullanılmasını da okuyucuyu kitaba çekmesi açısından başarılı buldum. Bunun yanında Hürrem ile Kanuni arasında gelip giden aşk mektuplarından satırlar, Simone de Beauvoir ve Jean Paul Sartre’ın ölümsüz aşkı ve bu 30 kadının gündelik hayatlarına ilişkin daha birçok ayrıntılar ile adeta kahramanlarını ete kemiğe büründürüyor.

Şahsen ben okurken bazı kadınları takdir ederken, hayranlık beslerken, bazılarının hayatından ürperdim. İki duyguyu bir arada hissettim. Enteresan ve bu kadar da olmaz ama diyebileceğiniz yaşam öykülerini okurken nasıl bittiğini anlayamadığım bir kitap. Okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Tarihi Değiştiren Kadınlar
Ali Çimen
Timaş Yayınları
350 sayfa

Güray Özdemir

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)