Tarantino’nun objektifinden kölelik: Zincirsiz ‘Django ‘

Quentin Tarantino’nun yazdığı ve yönettiği 2012 yapımı film “Zincirsiz”

Filmimizin başrollerinde Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo Dicaprio gibi isimlerin yer aldığı ve dram, kovboy ve kölelik konularını içeren muhteşem bir film.

Django, siyahi bir köledir ve bir gün Alman “mükâfat avcısı” tarafından satın alınır. Peki, nedir mükâfat avcısı? Devlet tarafından suçlu bulunup, başına ödül konulan, ölü veya diri olmak üzere polise teslim edilen kişileri yakalayan ya da öldüren kişilere verile isimdir. Dr. King Schultz ile Django’nun yolları da böyle bir hikâyede kesişir. Doktor siyahi birini satın alarak onu özgür kılmış ve beyaz insanların içerisinde onu ata bindirerek gezdirmiştir. Tahmin edersizin ki siyahi birinin bu şekilde yol alması hiç de kolay olmayacaktır.

Tarantino'nun objektifinden kölelik: Zincirsiz 'Django ' Django ile doktorun hikâyesi artık oğul ve baba hikâyesine dönüşür. Doktor mesleğe dair bildiklerini ve zekâsını Django’ya aktarır. Artık efsanevi bir kovboyumuz vardır. Ödüllerden gelen paraları bölüşen ikilimiz artık ortaktır ancak Django’nun karısını bulmak için düşeceği yola doktor da ortak olur. Kendisi gibi siyahi olan ve Almanca konuşabilen(ki bu pek mümkün olmaz) karısını aramaya koyulan Django ve ortağı doktor kendisini Calvin’in(Leonardo Dicaprio) çiftliğinde bulurlar.

En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı ödülüne sahip olan filmimiz bunu gerçekten hak ediyor. Müzikleriyle, oyunculuklarıyla ve vermek istediği mesajlarıyla dopdolu bir film.

Hem güleceğiniz hem ağlayacağınız hem düşüneceğiniz ve kesinlikle film arşivinizde bulunduracağınız bir film olduğuna inanıyorum.

Yolunuzun kesişmesi dileğiyle.

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir