Tanrı Çocuğu Korusun

Son zamanlarda beni en çok etkileyen kitaplardan birisi oldu “Tanrı Çocuğu Korusun”. Afro-Amerikan edebiyatının en güçlü kalemi olan yazarlarından Toni Morrison 1988’de “Sevgili” adlı romanıyla Pulitzer ödülünü, 1993 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü almış siyahi bir yazardır. Romanlarında genellikle ırkçılığa dikkat çeken yazar, bu kitabında da yeni siyahi kuşağın psikolojisini irdeleyip bize sunuyor.

Bir çocuğun yaşadıkları tüm hayatını etkiliyor. Ne kadar dikkat edersek edelim ağzımızdan çıkan bir söz bile ileride karşımız çıkabiliyor. O yüzden işte anneler, babalar, öğretmenler ve bir çocuğun hayatındaki birincil kişiler çok önemlidir. Etrafınızdaki çocukları dinleyin, mutlaka anlatacak şeyleri vardır. Sizin bile bakış açınızı değiştirebilirler. Sizin için önemli olmayan bir şey onlar için çok önemli olabilir. Bir çocuğun sevgisiz büyümesi bana inanılmaz kötü geliyor. Dünyadaki kötülükler çocukları sevmekle bitecek. Bu kitabı okurken ve okuduktan sonra çocuklara bakış açınız değişecek. Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir çocuk sizin için önemli olacak.
Açık tenli melez sayılabilecek bir anne babadan siyah derili bir bebeğin doğmasıyla başlıyor kitap.
İlk önce baba evi terk ediyor ve anne bebeğini kimselere göstermeden büyütmeye çalışıyor. Kızına okula gidip gelirken kafasını kaldırmamasını, kimseyle konuşmamasını, üzerine vazife olmayan şeylere burnunu sokmamasını tembihleyerek onu korumaya çalışıyor. Bunu yaparken kendisi de kızından uzak duruyor, hatta kendisine ANNE bile demesini istemiyor. Ona mümkün olduğu kadar az dokunuyor.

“Teninin rengini bir kambur gibi taşıyacak sırtında”

BRIDE büyüdüğünde bütün bu yaşadıklarını tersine çeviriyor ve bir koç yardımıyla başarılı ve güzel bir iş kadını oluyor. Teninin rengini bir avantaja çeviriyor ve sürekli beyaz giyerek tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bir adamla, Booker’la tanışıyor, ilişkileri de güzel gidiyor fakat bir gün ona, “sen benim istediğim gibi bir kadın değilsin” diyerek onu terk ediyor. İşte bu reddedişle-ayrılıkla hayatını sorgulamaya başlıyor. Aşkının peşinden gidiyor. Bu yolculuğu sırasında da kendisini, aşkını, annesini, arkadaşlıklarını, çocukluğunu, küçük yaşta yaşadığı mahkemede ifade verişini ve bu olaydaki rolünü sorguluyor.

İşte kitaptaki en can alıcı nokta “çocuk istismarı”. Bride küçük yaşta şahit olduğu ve olmadığı olaylar için de kendini sorguluyor. Kendi sessiz çığlığını duyuyor, tekrar o küçük kız çocuğu oluyor. Çevresinde yaşadığı bu olaylar onun hayatının dönüm noktalarından birisi oluyor.
Booker da küçük yaşta benzer olaylar yaşıyor ve bu da en az Bride’nin hayatı kadar etkileyici.
Geçmişten izler, ırkçılık, çocuk istismarı, taciz ve mutsuzluk bu romanda güçlü bir dille anlatılıyor.

“Bir çocuğa ne yaptığınız önemlidir.”

Tanrı Çocuğu Korusun
Toni Morrison
Sel Yayıncılık
175 sayfa, 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir