Tamam mıyız?

Çağan Irmak’ın senaristliğini yaptığı ve yönettiği başrollerinde ise Aras Bulut İynemli, Deniz Celiloğlu, Sumru Yavrucuk, Aslı Enver, Gürkan Uygun, Zuhal Gencer Erkaya gibi isimlerin yer aldığı 2013 çıkışlı film.

Filmimiz Temmuz isimli bir heykeltıraşın rüyasında bir genci görüp ona şunları söylemesiyle başlıyor:
-Korkma! Ben senin sevdiğin her şeyin ve herkesin tek bir bedende toplanmış haliyim. Ne inim ne cin. Senin gibi bir Adem oğluyum. Uyanınca unutma. Yüzümü unutma. Bul beni. Uyan… uyan … uyan!
Temmuz ve İhsan’ın birbirinin hayatına dokunduğu ilk konuşma bu şekilde olur. O günün sabahına karşılaşmaları ve birbirlerinin hayatına dokunmaları da bu şekilde başlar.

İhsan, kolları ve ayakları olmayan engelli bir gençtir. Annesinin sıcaklığı ve emeği dışında bir şeyi de yoktur. Temmuz ise varlıklı bir aileden gelmekte ancak bazı sebeplerden dolayı yalnızca annesi ile görüşmektedir. Oldukça insan kalabildiği için birçok şeyi fazlaca görmekte ve bu yüzden de çevresindekilerce duygusal zannedilmektedir. Temmuz parkta İhsan’ı gördüğünde rüyasındaki kişinin o olduğunu anlar ve annesiyle beraber İhsan’ın peşine düşer. Onu rüyasında görmenin ve ona dediklerinin anlamını bulmaya çalışır ancak İhsan ile nasıl konuşacağını da bilemez. Kendisini sosyal hizmet çalışanı olarak tanıtır ve İhsan’ın ailesiyle de görüşüp ona arkadaş olmak istediğini söyler. Böylece İhsan ile vakit geçirmeye başlar.

Kitap okumayla başlayan bu süreç İhsan’ın bir sorusuyla Temmuz’u kendine getirir.

-Ne istiyorsun bizden?

Temmuz ne istediğini bilmez ancak rüyanın etkisi ışığında İhsan’ın hayatına ve kendi hayatının boşluğuna bir şeyler katacağını bilir ve bunu hiç saklamadan İhsan’a da söyler. Ancak İhsan’ın tek bir şartı vardır ve Temmuz’a bunu söyler:

-Beni öldür abi.

Temmuz başlarda afallar ve İhsan’la görüşmez ancak İhsan’ın tekrar Temmuz’u aratmasıyla yeniden bir araya gelirler. İhsan sebepleriyle birlikte neden ölmek istediğini anlatır ve Temmuz kabul eder.

-Tamam, seni öldüreceğim.

Ancak Temmuz’unda bir şartı vardır. Kitap okumayla başladıkları süreci devam ettirmek ister. Hakan Günday’ın Kinyas ve Kayra kitabını bitirdikten sonra yapacağını söyler. Sonrası ise yalnızca izlenilmeyle anlaşılacak şeylerle devam eder.

İhsan bir süre Temmuz’un evinde kalır. Temmuz hayatının eksikliklerini İhsan’da tamamlayarak mutluluğa ulaşır. İhsan’sa tamamlanmanın mutluluğunda hayata yeniden bakar. Ve her şey tamamdır. Kitap bitmiştir. Temmuz İhsan’ı da alır…

Ya sonra?

Sonrasına izleyerek karar verelim.

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.