KitapKitap İncelemeleri

Su Kanunu

SU KANUNU, büyük bir merakla okumak istediğim bir kitaptı. Nitekim beni hayal kırıklığına da uğratmadı. Su’ yun bilimsel ve ilimsel metodolojiyle anlatıldığı bu eser, ilk bölümünde daha çok tasavvufi terimlerle harmanlanarak okuyucuya sunulmuştur. İlerleyen bölümlerinde ise her sayfasında sizi şaşırtan birtakım bilgilerle donatılmış diyebilirim. Eserde Su’ yun her haliyle ele alınmış olması merakıma bir yenisini daha ekledi. Aynı zamanda içerisinde yer alan birçok bilgiyle bu zamana kadar doğru bildiğimiz birçok yanlışın olduğunu fark ettirmesi açısından da önem arz ediyor.

Örneğin, koca- karı ilacı diye tabir ettiğimiz ilaçların ve onlarla ilgili bilgilerin “Koca Karia” denilen bir devlete dayandığı, bu devletin tıp alanındaki uzmanlığından geriye kalan bilgiler olduğu aktarılıp koca karı ilacı diye dilimize yuvarlandığı bilgisi de aktarılıyor. Bunun yanında günlük hayatımızda her an ulaşabileceğimiz yiyeceklerden birisi olan “acı biber” hakkında kitapta anlatılanlar beni ziyadesiyle şaşırttı. “Hiç bu açıdan düşünmemiştim” dedim. Peki, bunun su ile ne ilgisi var? İşte tüm bunların cevabı kitabın içerisinde yer alıyor. Yazar yaptığı bilimsel çalışmalarla okuyucunun tüm hayatına yönelik oldukça işlevsel yöntemler ve ipuçları da veriyor. İşte bunlardan bazı kesitler:

‘’… Diyelim ki size antioksidan açısından çok faydalı bir besin önerdiler. Ama bu öneri o besinin sıcak su ile kaynatılarak demlenmesi suretiyle açığa çıkarılması prensibine dayanıyorsa, gereken demleme işlemini yapınız ama kesinlikle sıcakken içmeyiniz. En azından ılık hale gelinceye kadar bekletip o şekilde içiniz. Uzun ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız üzerinde buhar uçuşan hiçbir sıvıyı içmeyin, hiçbir yemeği yemeyin. Soğumasını, en azından ılımasını bekleyin. Bu sizin altın kuralınız olsun.’’

Yemekten önce tuz kullanmak, suyu ayakta içmek birçoğumuzun bildiği sünnetlerdendir. Peki, neden bunları yapmalıyız ve yaparsak ne gibi faydası olur? Tüm bunlarla ilgili sorular ayrıntılı olarak kitapta anlatılmıştır. Örneğin, bizlerin ayakta ve oturur vaziyetteki durumuna bağlı olarak midenizin sergilediği davranışlar farklıdır. Ayaktayken sıvı gıda içerseniz bu sıvı mideniz yerine doğruca on iki parmak bağırsağına geçer. Çünkü midenizin küçük eğriliğine uyan kısımda Waldeyer, mide caddesi, denen bir oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek ayakta olduğunuz için kapalı olan mide kapakçığınız yüzünden midenize girmeden on iki parmak bağırsağına geçer. Mide kapakçığınız ancak oturur vaziyette iken bir şeyler yerseniz açılır. Ama ayakta su içmek zorunda da kalırsanız Su’yu yudumladığınızda sağ ayak başparmağınızı yukarı kaldırınız.

Bu durumda babinski refleksi harekete geçer ve mide kapakçığınız siz ayakta olmanıza açılır. Yahut uyumadan önce su içmek kalp krizi geçirme riski azalır. Bir diğer önemli bilgilerden birisi, İnterferon, vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerin çoğunluğunca sentezlenen ve bakterilere, parazitlere, virüslere ve urlara karşı etki gösteren bir proteindir. Vücudun kendi hücreleri tarafından mikroplara karşı üretilen en doğal savunma mekanizması saldırısıdır. Vücudunuzda bulunan sağlıklı hücreleri interferon proteini üretmeleri için uyarırsanız birçok hastalığın, bilinmeyen ve virüs ismi verilen mikropların faaliyetini durdurmuş olursunuz. Bunun için eskiler, hatta çok eskiler ve Hızır ( A.s )’ dan ders alanlar baş parmak ile işaret parmağının arasını yine işaret ve baş parmakları ile bir müddet sıkarlardı. Sağ elinizin işaret parmağı ile başparmağı arasında kalan bölgeyi sol elinizin başparmağı ile 8-10 dk sıkınız bu hareketi her sabah kalktığınızda yaparsanız vücudunuzun doğal savunma mekanizmasını harekete geçirmiş olursunuz.

Tüm bunların yanında tahin, zeytin, sirke den tutunda ayak ilmi, kuantum fiziği gibi konularda da ayrıntılı açıklamalar yer alıyor. Ayrıca yazar; kelimelerin mucizevi gücünü, insan zihnine etkisini de en yalın haliyle bizlere aktarıyor. Okurken notlar alarak, altını çizerek okudum dersem mübalağa yapmış olmam. Okuduktan sonra bile notlarımı ara ara inceledim diyebilirim. Sizlere de katkısının olacağına inandığım “Su Kanunu” nu okumak için vakit kaybetmeyin derim.
Keyifli okumalar…

Su Kanunu
Mustafa Kaya
Fenomen Kitaplar
237 sayfa, 2016

Etiketler
Daha Fazla Göster

3 Yorum

  1. Su kanunu sayfa 52 de kar tanesi deneyi kesinlikle yanlış. Bu deney kesinlikle doğrulanamaz. Bilimsel olaylara ledün ilmi ile kaynak gösterilerek kitaplarda yer verilemez. Kitabı okumayı bıraktım ve geçen zamanım için hakkımı helal etmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı