Film/Dizi Listeleri

Stephen King’in eserlerinden sinemaya uyarlanan en iyi 10 film

Stephen King’in beyaz perdeye uyarlanan ve romanının şanına yakışır başarı ve beğeni kazanan yapımlarını derledik.

Stephen King'in eserlerinden sinemaya uyarlanan en iyi filmler

1

Esaretin Bedeli (1994)

4

Frank Darabont'un ilk uzun metraj filmi Esaretin Bedeli, en çok izlenmiş olan King uyarlaması yapımdır desek sanıyorum yanılmış olmayız. IMDb gibi popüler sinema veritabanı sitelerinde kullanıcılardan aldığı oylarla tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen yapım, Stephen King'in Rita Hayworth and Shawshank Redemption isimli kısa öyküsünden uyarlanmıştı.

2

Cinnet (1980)

2

Jack Nicholson'ın mükemmel performansını sergilediği, Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye uyarlanan Stephen King uyarlaması Cinnet uzun ve detaylı takip sahnelerinin çekimi için steadicam'in bu kadar uzun süre kullanıldığı ilk filmdir.

3

Yeşil Yol (1999)

0

Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, Sam Rockwell, Barry Pepper, David Morse gibi isimlerin yer aldığı film, idam cezası alan mahkumların son yolculuklarında onlara eşlik etmekle görevli gardiyan Paul'ün anlatıcılığıyla, iki küçük kızın cinayetinden sorumlu tutulan, devasa cüssesiyle ilk bakışta korkutucu görünen John'un hapishanedeki insanların hayatlarını değiştiren hikâyesini anlatıyor.

4

O (1990)

0

King’in 1986 yılındaki en çok satan kitabından uyarlanan Annette O’Toole, John Ritter ve Richard Thomas’ın oynadığı insanın korkularına karşı sarsıcı bir gezinti. Küçük bir New England kasabasındaki hain güç, bir palyaçonun (Tim Curry) şeklini alır. O, 2 bölümlük bir mini dizi olarak 1990'da yayınlanmıştı.

5

Ölüm Kitabı (1990)

0

Kathy Bates'in ürkütücü performansıyla Oscara uzandığı Misery, King uyarlamaları arasında en beğenilen yapımlardan biri olarak dikkat çekiyor. Popüler bir yazar olan Paul Sheldon, bir gün taşra yollarında bir kaza geçirir ve yazarın hayranlarından Annie Wilkes Paul'a yardımcı olur. Fakat Paul'ün, Annie'nin favori karakterini son kitabında öldürmüş olması işin rengini değiştirecektir.

6

1408 (2007)

0

John Cusack ve Samuel L. Jackson'ın başrollerinde yer aldığı 1408, Stephen King romanlarında sıklıkla gördüğümüz şekilde bir arayışta olan yazarın hikâyesini aktarıyor. Metafiziksel unsurlar üzerine yazdığı kitaplarla ünlenen Mike Enslin, Dolphin Oteli'nin 1408 numaralı odasıyla ilgili şehir efsanelerini duyduktan sonra bu odayı tutar ve mitlerin gerçek olabileceğini bire bir olarak tecrübe eder.

7

Benimle Kal (1986)

0

Rob Reiner'ın yönettiği, Stephen King'in The Body kısa romanından uyarlanan Stand by Me, kasabalarında kaçırılan bir çocuğun cesedini bulmak adına yola çıkan dört yakın arkadaşın pek çok şeyi deneyimledikleri bu arayışlarına odaklanıyor.

8

Öldüren Sis (2007)

0

Öldüren Sis, yönetmenliğini Frank Darabont'un yaptığı, başrolünde Thomas Jane'nin yer aldığı korku-gerilim filmidir. Stephen King'in "Skeleton Crew" adlı kitabından uyarlanmıştır. ABD'de 21 Kasım 2007 tarihinde vizyona girmiştir.

9

Günah Tohumu (1976)

0

Stephen King'in ilk romanı olan Carrie 1976 yılında Brian De Palma yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlanmıştır. Filmin senaryosu Lawrence D.Cohen tarafından yazılmış ve dönemin başarılı filmlerinden biri olmuştur. Telekinetik güçlere sahip bir kızın bağnaz dini düşünceler sahip annesi tarafından yapılan baskı sonucu güçlerinin önüne geçememesi ve insanlara ve yaşadığı şehre zarar vermesi konu edilen filmde Carrie White rolünde ünlü oyuncu Sissy Spacek'i, dönemin genç oyuncularından John Travolta'yı da Billy Nolan rolünde izliyoruz.

10

Dolores (1995)

0

Amerikalı korku ve gizem romanları yazarı Stephen King'in 1992 yılında yayımladığı psikolojik gerilim romanı Dolores Claiborne'dan uyarlanan film. Yıllardır görmediği annesi Dolores'in (Kathy Bates), yanında hizmetçi olarak çalıştığı yaşlı bir kadını (Judy Parfitt) öldürmek suçundan tutuklandığını duyar duymaz annesinin yaşadığı küçük kasabaya koşan New York'lu gazeteci Selena (Jennifer Jason Leigh)'nın olayın aslını araştırırken bu kasabada büyürken yaşamış olduğu kendi sorunlu çocukluğu ve aile içi çekişmeleri de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar.

11

Kujo (1983)

0

Sıradan bir öyküden sizi nefes nefese bırakacak bir gerilim. Stephen King'in romanından sinemaya uyarlanan Cujo...

11 soru cevaplandı!


Stephen King'in eserlerinden sinemaya uyarlanan en iyi filmler

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)