Spielberg’den Gazap Üzümleri uyarlaması

John Steinbeck’in ünlü romanı Gazap Üzümleri, Steven Spielberg ve Dreamworks tarafından yeni bir sinema filmine uyarlanabilir. John Steinbeck’in mirasçılarıyla anlaşma aşamasında olan Spielberg, filmin yönetmen koltuğuna oturmayıp projenin yapımcılığını üstlenecek gibi görünüyor.

1939′da yayımlanan Gazap Üzümleri, Büyük Bunalım nedeniyle göç etmek zorunda kalan Joad ailesinin hikâyesini anlatıyor. Ekonomik krizin ve Oklahoma’da aynı dönemlerde gerçekleşen kuraklığın yarattığı büyük sıkıntıları anlatan roman, yayımlanmasından bir yıl sonra 1940′da bir sinema filmine uyarlanmıştı. John Ford’un yönettiği ve Henry Fonda’nın başolünü oynadığı film, seyirciler, eleştirmenler ve John Steinbeck tarafından büyük beğeni kazanmış ve yedi dalda Oscar’a aday olmuştu. En iyi yönetmen ve en iyi yardımcı kadın oyuncu dallarında Oscar’a layık görülen filmin kaynağı olan roman, yayımlandığı tarihten bu yana popülerliğini kaybetmedi.

Steinbeck’in mirasçılarına farklı bir film şirketi tarafından televizyon için mini-dizi uyarlaması teklifi götürülse de, Spielberg’in sinema filmi teklifi kabul edilmiş.

Telif haklarıyla ilgili anlaşmada bir sorun çıkmazsa film 2014′te, yani romanın yayımlanmasının yetmiş beşinci yıldönümünde vizyona girebilir.

Gazap Üzümleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir