Sosyal medya çocukların duygusal gelişimini nasıl etkiler?

Hızla gelişen teknolojinin ve özellikle de 7/24 popüler kültürü ve akran baskısını empoze eden sosyal medyanın doldurduğu büyük bir boşluk yarattı. Her ne kadar ekranların çocuk gelişiminde ne kadar zararlı ve yıpratıcı olduğuyla ilgili somut kanıtlar önümüze sunulsa da (ki bu tamamen başka bir kitap konusu), sosyal medyanın (ve genel olarak medyanın) eski tip “mahalle”lerin yerini aldığını görüyoruz. Bu durum ebeveynleri telaşlandıran ve kendilerini yaratıcı başka yollara sürüklemelerine neden olan önemli bir konu. Sosyal medyanın uzun zaman boyunca göz ardı edilmesi onun aile etki-sinin ve ebeveyn otoritesinin önüne geçmesine neden oldu.

Sosyal medyadaki ilişkilerin ailenin içindeki duygusal güven duygusunu da yaraladığını söylemekte fayda var. Sosyal medyadaki hareketliliğin yanı sıra göze çarpan ciddi bir konu da çocukların medyada gördükleri kurgu karakterlere gerçek hayattaki karakterlerden daha çok ilgi duymaları ve onlara daha çok bağlanmaları. Çocukların beyin gelişimleri, sosyal ve duygusal gelişimlerinde büyük önem taşıyan insan ilişkileri ve etkileşimleri, sosyal medyada her an ulaşabilecekleri bir noktada duruyor. Dolayısıyla sevdikleri karakterleri görmek, onları izlemek için bir tık yeterli. Ancak gerçek dünyada gerçek insanlarla iletişim kurmak bu kadar kolay değil.

Çocukların sosyal anlamda doğru iletişim kurabilen, dirayetli yetişkinler haline gelmeleri için gerekli sinir yolları, günde birkaç kez gerçekleşmesi beklenen hakiki yüz yüze etkileşimlerle oluşur ve büyür. Bu yüz yüze sosyal etkileşimlerden edindikleri deneyimle, gitgide karşıdakinin yü-züyle ve vücut diliyle verdiği ipuçlarını doğru okuyarak uygun ve anlık (plansız) tepki vermeyi öğrenirler.
Tabii burada karşıdakinin ses tonunu, konuşma hızını ve vurgularını doğru değerlendirmek konusunda tecrübe edinirler. İnce bir zekâyı yansıtan daha üstü kapalı iletişim biçimlerini ve empatik yetenekleri algılayacak hassasiyeti kazanmak da yine yüz yüze iletişimin bir sonucudur ve bu hayati sinir yollarını geliştirmek zaman alır. Çokça tekrar gereklidir, sonsuz tekrar.

Sosyal medyada ve ekranların başında kaybedilen zaman maalesef geri kazanılması imkânsız bir hazine oluşturuyor.

Ebeveynliği Hissetmek

Eser Adı : Ebeveynliği Hissetmek
Eser Alt Başlığı :Doğuştan Gelen Bilgeliğinizi Kucaklayın
Yazar adı :Jennifer Day
Çevirmen Adı : Elif Gökçe Önem
Yayınevi : Profil Kitap
149 sayfa, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir