Sorgulamak, düşünmek ama aynı zamanda dinlemek isteyenler için eşsiz bir film “HER”

Spike Jonze’nin ‘En İyi Özgün Senaryo Oscar Ödülü’ sahibi filmi “HER.”

Film aşk, psikoloji ve bilimkurgu türünde olsa da bugünün gerçeğine hiç de uzak sayılmayan bir gerçekliğe sahip.

Filmimizin başrolünde Theodore var. Engüzelmektuplar.com sitesinde çalışan Theodore hayatını başka insanların hikâyelerine mektuplar yazarak sağlamakta ve bu işi yapan bir şirkette çalışmaktadır.

Bireysel yaşamında ise karmaşık, duygusal ve sorgulayıcıdır. Eşinden ayrılmasının da bunda epey katkısı vardır. Günleri olağan şekilde geçerken bir gün Element Yazılım adlı bir firmanın ilk yapay zekâlı işletim sistemini görür ve onu satın alır. Sezgileri olan, kendisini dinleyen ve tanıyan sanal işlemci Samantha ile böylece tanışır. Samantha’yı gerçekçi kılan birçok şey mevcuttur. En önemlisi ise tecrübelerinden yeni şeyler öğrenebilme yeteneğidir.
Böylece karşısındakiyle oldukça doğal iletişim kurabilmektedir. Bu sayede Theodore’nin oyunlarına, kahvelerine, müziklerine arkadaş olur ve günlük yaşamında onun sohbetinin önemli biri haline gelir. Samantha bir işletim sistemi olmasına rağmen hayal kurabilen ve insani ilişkileri merak eden biri olarak Theodore’nin oldukça ilgisini çeker ve zamanla Samantha’yı sanal olmaktan çıkaran birçok şey Theodore için gerçek bir kişilik haline gelir.
Bu ilişki Samantha’nın insanlara olan merakı ve Theodore’nin de arkadaşlığıyla birleşince beraberce çıkılan gezilere ve yeni sohbetlere yol açar hatta yeni bir aşka…

Ancak sanal bir yazılım olan Samantha aynı zamanda 8316 kişiyle konurken gerçekten aşık olabilir mi? Theodore’nin de sorguladığı bu durum bambaşka bir gerçekliğe dönüşür ve insanın yalnızlığını bir kez daha gün yüzüne çıkarır.

Modern yalnızlığın ve teknolojinin aşk anlamında içselleştirildiği en anlamlı filmlerden birisidir Her. Müzikleri ise en az diyalogları kadar dinlendirici ve ilham verici.

Sorgulamak, düşünmek ama aynı zamanda dinlemek isteyenler için eşsiz bir film.

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir