Sonbahar

her daim düşleri peşinde koşan sabırsızlık zamanının güzel çocuklarına

Bazı kitapların kokusu olduğundan bahsetmiştim daha önce şimdi ise bazı filmlerin mevsimi olduğundan bahsedeceğim. Ya da bunu bana hissettiren bir filmden. Sonbahar filmi. Başrollerinde Onur Saylak, Megi Kobaladze’nin oynadığı film. Film boyunca Karadeniz’in esintisini duyacak ve üşüyeceksiniz sonra o eşsiz tulum sesi ısıtacak sizi hatta yakacak canınızı. Karadeniz’e dair tüm özleminizi saracak türden bir film, içinizi acıtacak ve soğutacak türden bir film.

Yusuf siyasal nedenlerden dolayı 12 yıl hapis cezası almış ancak hastalığı nedeniyle on yıl sonra serbest bırakılmış ve Çamlıhemşin-Fırtına Vadisi’ndeki köyüne annesinin yanına dönmüştür. Film boyunca Hemşince, Lazca diyaloglar hâkim özellikle Yusuf’un annesi ve Yusuf arasındaki konuşmalarda. Yusuf dönmüştür ancak ne her şey bıraktığı gibidir ne de kendisi gittiği gibidir. Karadeniz’in sesinde uyur Yusuf bir de uykularını bölen hapishane görüntüleri vardır tabi. Bir gün yakınının zoruyla meyhaneye gittiğinde Elka ile tanışır. Elka meyhanede çalışan bir Rus. Yusuf’u gören, Yusuf’u hisseden, Yusuf’u duyan bir kadın. Arkadaşlıkları böyle başlar ve nerede biter bilinmez.

Sonra bir ağıt duyarsınız uzaklardan…

Her kış geldiğinde, her üşüdüğünüzde, tulum sesini özlediğinizde, bir sobanın yanışına hasret kaldığınızda ve yorulduğunuzda ve yorgun bir yüzde kendinizi bulduğunuzda Sonbahar filmi arşivinizde olsun.

 


 
Sonbahar

Gösterime giriş tarihi: 19 Aralık 2008
Oyuncular: Onur Saylak, Megi Kobaladze, Serkan Keskin
Yönetmen: Özcan Alper
Senaryo: Özcan Alper
Sinematografi: Feza Çaldıran
Yapımcılar: Serkan Acar, Kadir Sözen

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir