Son beş yılını yeniden yaşayabilsen neyi değiştirmek isterdin?

‘Kaybedenler Kulübü’nün en akılda kalıcı sözlerinden biridir: “Rutine dönüşen her şey, sıkıcıdır aslında. Bu yüzden komşunun bahçesindeki çimen bize hep daha yeşil gelir her zaman.” Bence herkesin kendi kendini eleştirmesini sağlayacak bir cümle. Çünkü, insan asla elindeki ile yetinmesini bilmeyen bir varlık, fikrimce. Hayatta yaptığımız hataların çoğu da bu yüzden değil midir?

Kerstin Gier, ‘Komşunun Çimenleri Daha Yeşil’ kitabında bu konuya değinmiş; Ancak bunu öyle felsefi açıklamalar ile değil, Kati’nin hayatının bir bölümünü yazarak yapmış. Kati beş yıllık evli ve her ne kadar evliliği monotonlaşmış da olsa kocasını çok seven bir kadın. Katıldığı bir eğitimde tanıştığı ve kendisine kocası Felix’den daha uygun bulduğu Mathias ile tanışınca sıradan olduğunu düşündüğü hayatı bir anda heyecanlanır. Felix’i çok sevmesi bile Mathias’ı aklından çıkarmasına yardımcı olamaz. Kati’nin huzursuzluğunu okuduğumuz yaklaşık yüz sayfanın sonunda geçirdiği bir kaza sonucu paralel evren olarak değerlendirdiği beş yıl öncesinde bulur kendisini.
Her şeyi değiştirme ve artık aklından çıkaramadığı Mathias’a vicdan azabı çekmeden kavuşma şansı vardır. Gelecekten gelen bir kişi olduğu için ise çevresindekileri etkileyecek üzücü olaylara onları hazırlamak veya bu olayları engelleme şansı da doğmuştur. Bu nokta da ise yazar, ‘kader’ kavramını sorgulattı bana. Bir olayın yaşanacağı varsa yaşanır mı ya da bazı şeyler engellenebilir mi? Peki, Kati’nin hayal ettiği bu hayat onu mutlu edecek mi? Cevabını merak edenleri Gier’in ‘Komşunun Çimenleri Daha Yeşil’i okumaya davet ediyorum.

Komşunun Çimenleri Daha Yeşil‘Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer’ ve ‘Silber’ üçlemeleri ile sevdiğim yazarın sempatik karakterlerini bu kitapta da tanımış olmak çok keyifliydi. Akıcı dili ve kitabı elden bıraktırmayan anlatımı ile bence okuyanların seveceği ve ders çıkarılacağı bir hikaye olmuş.

Tanıtım Bülteninden:
Son beş yılını yeniden yaşayabilsen neyi değiştirmek isterdin?
Büyük aşk ancak küçük şans ve kaderin yolumuza çıkardığı zorluklar üzerine bir roman.
Hayatta iki tür trajedi vardır: Biri, gönlünün istediğine kavuşamamak, diğeri ise kavuşmak.
Eşinizle ömür boyu mutlu bir hayat süreceğinizin garantisini kim verebilir?
İyi bir ilişki için çok çaba harcamak gerektiği doğru mu? Yoksa bu, ilişki terapistlerinin uydurduğu bir yalan mı? Karşımıza, bize daha çok uyduğunu düşündüğümüz başka biri çıktığında ilişkimize ne olur peki?
Kerstin Gier, bu ve buna benzer birçok soruyu, bu komik ve bir o kadar da bilgelik dolu kitabında masaya yatırıyor.

Komşunun Çimenleri Daha Yeşil
Kerstin Gier
Pegasus Yayınları
Türkçesi: Firuzan Gürbüz
288 Sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir