Siyah Kar – Juliette Sobanet

Siyah Kar kendi tarzı içerisindekilere nazaran ince bir kitap. 282 sayfa. Bu durum içeriğin hafif kalmasına ya da konunun alt yapısız olmasına yol açmıyor. Hatta tam tersi hikâyenin bir solukta keyifle okunmasını sağlıyor.

Siyah Kar için şunu söyleyebilirim kesinlikle ciddi bir konuya sahip. Çocuk fuhuşu, tecavüz olaylarının siyaset ve iş dünyasından isimlerle çakıştığını düşünün. Jillian kendi ikizi Isla ‘nın intikamı için çocuk fuhuşundan gelir sağlayan senatörü yakalatmaya çalışan bir gazeteci. Tam bu iş üzerine yoğunlaşırken kız kardeşi Isla’nın kaçırıldığını öğreniyor. Hem de eski sevgilisi olan dedektif Samuel gelip söylüyor bunu.

Samuel ve Jillian, Isla’nın izini sürmek isterlerken aynı olayın 1937’de yaşanmış olduğunu fark ediyorlar. Yani 2012’de de 1937’de de Doğu ekspresinden üç kız kaçırılıyor ve öldürülüyor. Bütün bu karmaşa içinde, peşlerinde araştırmalarını önlemek ve onları öldürmek isteyen güçlü insanlar varken Doğu Ekspresine binmeleriyle kendilerini 1937’de bulmaları bir oluyor. Bundan sonra bu paralel evrende hem önceki üç kızı hem de yeni kaçırılanları kurtarmaya çabalıyorlar. Bu arada da birbirlerinden uzak kalamıyorlar.

Sonu hem her şeyi açıklayıcı bir şekilde bitti hem de devamı gelecekmiş gibi. Eminim ki çok güzel bir seri olacaktır. Bu tarz konuların içine zaman yolculuğu gibi fantastik olayların konulmasına bayılıyorum. Diana Gabaldon’ın Yabancı kitabını da bu yüzden çok sevmiştim. İçerisinde hem dram hem polisiye hem fantastik öğeler bulunduran kitapların kolay yazılabileceğine inanmıyorum. Bu yüzden kesinlikle Siyah Kar’ı okumalısınız.

SİYAH KAR

Zaman adeta sihirli bir değnek gibidir. Ya tamamen olacakları değiştirirsiniz ya da geçmişin gölgesini…

“Son bir kez daha gördüm karlar arasındaki yüzünü. Bu kez konuşmadı. Menekşe gözleri her şeyi açıklıyordu. Çok geç kaldın diyordu sanki. Çok geç kaldın.”
İkizlerin birbirini hissettikleri söylenir. Tıpkı gazeteci Jillian Chambord’un, korkunç bir rüyadan karlı sabaha uyandığında ikizi Isla’nın başının dertte olduğunu hissettiği gibi. Yollarını ayırdıktan altı sene sonra Samuel Kelly’nin dedektif olarak Jillian’ın karşısına çıkması iyiye işaret değildir. İkizi Isla, iki genç kızla birlikte İsviçre’den Paris’e giden gece yarısı ekspresinden kaçırılmıştır.

Jillian, acı bir geçmişi paylaştığı ikizini bulmaya çalışırken, Yılbaşı Arifesi’nde tarihin yeniden yaşandığını keşfeder. Çünkü 1937 yılında Isla gibi başka bir genç kız iki kişiyle birlikte aynı trenden kaçırılmıştır. Jillian ve Samuel, olayı çözmek için gece yarısında Doğu Ekspresi treninde yolculuk ettiklerinde kendilerini çok farklı bir durumda bulurlar. Onlar artık 1937 yılındadır… Jillian bu zorlu yolculukta ikizini kurtarmaya çalışırken, Samuel’e olan hislerini dizginleyebilecek midir? Dahası artık onlar için bir gelecek var mıdır?

Siyah Kar, muhteşem kurgu ve etkileyici anlatımıyla aile bağlarının önemini vurgulayan, sevdiklerimiz için neleri göze alabileceğimizi gösteren zaman ötesi bir roman.

Siyah Kar
Juliette Sobanet
Arkadya Yayınları
282 sayfa

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.