Sisli Hatıralar Rıhtımı

Hazel Gaynor ikinci kitabını okurlarına Bir Titanic Hikayesi diyerek sundu.. İlk kitabı Menekşeler Fısıldarken de oldukça ilgi gören bir roman olmuştu. Titanic hikâyesi adıyla bile yürek sızlatmaya yetiyorken bir de içerisinden bilmediğimiz hayatlara dair bir şeyler okumak oldukça ilgi uyandıran bir durum.

Kitabı okurken ilk baştan son ana kadar aklınız hep, gerçekten o gemiye ne umutlarla binip gelecek olan felaketten bihaber insanlara gidiyor. Bizim düşleyemeyeceğimiz bir kazayı birilerinin yaşamış olmasının hüznünü duyuyoruz satır aralarında. Nişanlısına, evine, işine, ailesine ve yeni umutlarına kavuşma hayali kuran yüzlerce insan… Kaç tanesi hayatına devam ettiden daha önemlisi kaçı gerçekten hayatına devam edebildiğiydi.

“Asla ardında pişmanlıklar bırakma. Ancak seçeneklerimizin ne olduğunu bildiğimizde bir seçim yapabiliriz. Eğer geri çekilir, arkamızı döner ve saklanırsak, seçeneklerimizin ne olduğunu asla bilemeyiz. En sonunda yaşlandığında merak eder ve pişmanlık hissedersin. Ümit dolu bir hayat yaşa, pişmanlık dolu değil.”

1912 de İrlanda’da küçük bir köyün on dört sakini Amerika’ya gitmek üzere Titanic ile denize açılıyorlar. Grubun en genci on yedi yaşındaki Maggie Murphy için hayat boyu sürecek olan bir trajedi oluyor nefes kesen bir gemi!

Sisli Hatıralar LimanıKurgunun gerçekle harmanlandığı nokta; “Addergoole On Dörtlüsü” olarak bilinmekte, Mayo şehrindeki Lahardane kasabasında. Buradaki en genç iki kızdan esinlenerek Maggie karakteri ortaya çıkmış (Annie Kate Kelly ve Annie McGowan). Kitapta bir karakter daha var ki, Vivienne, Titanic’de seyahat edip kısa süre sonra Saved From The filminde kendisini oynamış olan Dorothy Gibson’dur. Yazar okurunu her konuda aydınlattığı gibi bütün bu on dörtlüye dair daha geniş bilgi edinmemizi sağlamak için bir internet adresi de bırakmış. www.mayo-titanic.com dileyen buradan araştırma yapabileceği gibi dileyen de Mayo şehrinin Lahardane köyüne gidip bildiğiniz on dörtlünün hayatının geçtiği sokaklarda şimdiki zamana inat bambaşka bir algı ve gözle duygu yüklü bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Maggie karakteri yıllar sonra hikâyesini torununa açmasıyla o gemide saklı kalan çoğu şeyin ortaya çıkmasını sağlıyor. Eski dostluklar, kayıplar, aşk ve umutlar… Bu acı dolu hayat herkes için bir parça hüzün bir parça umut içermekte…

Yaşam kırılgan bir şeydir, köşeyi döndüğümüzde neyle karşılaşacağımızı asla bilemeyiz.

Sisli Hatıralar Rıhtımı
Hazel Gaynor
Arkadya Yayınları
Türkçesi: Filiz Çakır
400 Sayfa, 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir