Sırrı Çözülemeyen Kitap: “Voynich El Yazması”

1912 yılında keşfedilmesinden bu zamana kadar 15. Yüzyılda Voynich El Yaması bir gizem ve kült bir fenomen olmuştur. El yazısıyla bilinmeyen bir dil veya kodla dolu olan kitap, yabancı bitkilerin, kadınların, garip nesnelerin ve Zodyak sembollerinin garip resimleriyle yoğun bir şekilde göstermiştir. Şimdilerde ise bir tarih araştırmacısı ve televizyon yazarı Nicholas Gibbs, kitabın aslında dönemin diğer rehberlerinden daha fazla tutulan kadın sağlığı için bir rehber olduğunu keşfederek kodu kırmış gibi görünüyor.

Gibbs, Times Literary Supplement’te üç yıl önce Voynich El Yazması’nı analiz etmek için bir televizyon ağı tarafından görevlendirildiğini yazıyor . El yazması Yale’in Beinecke Kütüphanesi tarafından tamamen dijital hale getirildiği için , her sayfada küçük detaylar görebiliyordu ve boş zamanlarında onları gözetliyordu. Ortaçağ Latince konusundaki tecrübesi ve eski tıbbi rehberlere aşinalık onun ilk ipuçlarını açığa çıkarmasına izin verdi.

Sırrı Çözülemeyen Kitap Voynich

Voynich kitabı yıllar boyunca sırrı kimse tarafından çözülemeyen gizemli kitaplardan olmuştur. El yazması ve tuhaf resimlerin de eşlik ettiği karmaşık bir dille yazılmış olan 240 sayfalık şifreli bir metinden oluşmaktadır. Kitabın asıl mülkiyet geçmişi on yedinci yüzyıla kadar uzandığı bilinmektedir. Ancak karbon tarihlemesi ve resimlerin üslup analizlerinin el yazması olması on beşinci yüzyılın yarısında yazılmış olduğunu göstermektedir.

Bir çok habere konu olmuş olan Voynich el yazması tamamen eşsiz bir kitap ve yazıldığı dil binbir türlü uğraşa, yıllarca tüm çalışmalara rağmen hala tam manasıyla çözümlenememiştir. İçeriğinde bulunan önemli yapılar yüzünden el yazmasını tamamen boş bir saçmalık olarak nitelendirmek mümkün değildir.

Sırrı Çözülemeyen Kitap voynich

Yapılan analizler sonucu kelimelerin dağılımının metinde göründüğü bölümlerle ilgili bilgi miktarını nicelleştiren bir bilgi-teori ölçüsü kullanılmıştır. Bir düzen içermeden metinde dağılmış olan kelimeler fazla bilgi içermiyor ya da çok az bilgi içeriyorken, yalnızca belirli alanlarda görünen kelimeler çok fazla bilgiye katkıda bulunmuştur. Elde edilen anlamsal ağlar ile ilgili kelimelerin yapısal benzerliklerini paylaşma eğiliminde oldukları açıkça belirlenmiştir. Voynich el yazmasının yazıldığı tarihte, bu yapılarla ilgili gerekli olan akademik bilgiler tam manasıyla ortaya konmamış olduğundan dolayı bu konularda sahtekarlık yapılması ihtimali düşüktür.

Sırrı Çözülemeyen Kitap voynich

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir