Sırların Buluştuğu Nokta: Ayasofya’da Bir Gece

Ne su koruyabilir hazineyi,
Ne de kendisi saklayanın,
Yıldız gözünde durduğunda.
Son şövalye sözünü bozduğunda,
Ve Muktedir üzümü yaktığında
Kim koruyacak mabedi?

Yolculuk yapmayı sever misiniz? Peki, hayali bir yolculuğa ne dersiniz? Cevabınız evetse Ayasofya’da Bir Gece uğrayacağınız bir durak olabilir. Bir Türk yazarın hem de çok genç bir Türk yazarın böylesine bilgi dolu aynı zamanda da macera dolu bir yazına imza atmış olması gurur verici.

Yazarımız Rana Demiriz, aslında edebiyatseverler için tanıdık bir yüz. 1995 doğumlu olan yazarın ilk romanını on dört yaşında yazmış olması inanılır gibi değil. Hatta on dört yaşında yazdığı romanı ile Türkiye’nin en genç roman yazarı unvanını da almış. Kelimelerle oynayışı Amerika’da da ilgi çekmiş.

Ya Fettah!

Mihrimah, Mehmet, İpek. Yeni mezun sanat tarihçiler. Mihrimah ve Mehmet bilgi skalası yüksek mezunlar olsalar da cesaretleri henüz sınanmamış durumda. II. Selim Türbesinde çalışma yaparlarken Mihrimah’ın tesadüf eseri bir metin bulmasıyla maceranın birinci adımı başlıyor. Bilgileri doğrultusunda yazının Antik Yunanca olduğunu keşfetmesiyle de İpek maceraya dâhil oluyor.

Ayasofya durdukça İstanbul duracak!

Ayasofya'da Bir GeceMetin bulunduğunda akıllarına ilk gelen dedikodulardan zihinlerinde kalanlardı. Metin, Jüstisyen’in altınlarını işaret ediyor olabilir miydi? Yoksa Ayasofya’nın temelindeki hazine gün yüzüne çıkmak için birkaç maceraperesti mi bekliyordu? İpuçları, Mehmet ve Mihrimah’ı İtalya’ya, İpek’i ise Diyarbakır yolarına çoktan savurmuştu. İçlerinde korku, zihinlerinde miras bulma hevesi kol geziyordu. Heves, merak duygularını tetiklerken bilgileri maceralarındaki yolu aydınlatmalarına yardımcı oluyordu.

“İtalya-Ravenna, San Vitale Bazilikası, Roma, Aşk Çeşmesi, Venedik, Diyarbakır, Mardin”

Buldukları parçaları gittikleri yerlerde çözdükleri ipuçlarıyla birleştirerek hazine haritasını tamamladılar. Sonunda dönüp dolaşıp hazineyi Ayasofya’da aramaya başladılar. Aslında sonunda hazineyi buldular da. Ama her hazine gün yüzüne çıkmayı bekliyor olamazdı. Peki, onları ülke ülke dolaşırken takip eden kimdi? Herkesin bildiği şeyi bazen sır kabul etmek mi gerekirdi? Peki hazine neydi ve neden saklanmıştı?

İçerisinde bir dolu soru barındıran sırlarla kaplı bir roman Ayasofya’da Bir Gece. Gizem seviyorsanız eğer maceracı ruhunuzu da yanınıza alarak romana keyifle eşlik edebilirsiniz.

Ayasofya’da Bir Gece
Rana Demiriz
Genç Timaş Yayınları
191 Sayfa, 2018

One thought on “Sırların Buluştuğu Nokta: Ayasofya’da Bir Gece

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir