Sıradışı Meslekler

Herkese merhaba! Deniz’le ve onun sıra dışı ailesiyle tanışmadınız sanırım henüz. Deniz çok farklı bir aileden geliyor ve her birinin de “sıra dışı mesleği” var… Mesleklerinin yanında ise “hayalleri”.

Deniz ise büyüyünce ne olacağına henüz karar verememiş. Deniz’le birlikte sizler de farklı bir dünyaya açılın haydi! Deniz’in annesi bir çiçekçi, babası bir fosil bilimci, dedesi çay tadımcısı, kız kardeşi panda kucaklayıcı… Her birinin de ayrı ayrı görevi, ayrı araç ve gereçleri var. Akrabalarının hepsi de mesleğine âşık insanlar. Annesi çiçekleriyle uğraşırken dünyanın en mutlu insanı, ablası pandaları kucaklarken gıpta ile bakılan bir mesleği yaptığını biliyor… Kuzenlerinin kimisi balon pilotu sıcak hava balonunu uçururken dünyanın en özgür insanı, kimisi de köpek bilimci; büyükannesi işaret dili çevirmeni size karışık gelebilir ama müthiş bir meslek…

Deniz ailesini gözlemlerken de her birinin mesleğine uygun farklı malzemeleri olduğunu da öğreniyor. Kimi zaman karmaşık geliyor O’na. Ama çok mutlu “sıra dışı meslekleri” olan bir ailede yaşadığı için.

Sıra Dışı MesleklerKüçükken:”büyüyünce ne olacaksın?” diye milyonlarca kez sorulmuştur siz yetişkinlere de. Kimimiz hayal ettiğimiz mesleklere ulaştık, kimimiz ise bambaşka konumlardayızdır. Şimdi biz yetişkinler de soruyoruz çevremizdekilere “ne olacaksın?”. Ne olursanız olun hayallerinizle olun, hayallerinizden de vazgeçmeyin derim!
Kitap, Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkmış, sıcacık bir kitap. Çok severek inceleyeceğinizden eminim. Kitabın görsellerini çok beğendim. Bir sürü meslek ve farklı meslek gereçleri olduğunu öğreniyorsunuz. Çocuklarınız da bu tatlı kitap sayesinde hem meslek öğrenecek hem de kafasında bir şeyler şekillenecek… Meslekler hakkında sohbet etme imkanınız olacak. Şahsen benim de bilmediğim bir sürü bilgi varmış kitabın içinde öğrenmiş oldum.

Hatta kitabı okul öncesi çocuğunuzla incelerken bir oyun bile üretebilirsiniz. Çocuğunuzu bir fosil bilimci yapıp, kumların içine gömdüğünüz oyuncak kemikleri bulmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun kafasına bir şapka, eline küçük bir fırça ve kürek vererek oynadığınız oyunun tadına doyamayacaksınız. ya da bir gökbilimci olduğunu hayal edin. Parlak, fosforlu çıkartmalardan alıp duvara yapıştırabilirsiniz, akşam ışığı söndürüp bir el feneri yardımıyla ve kendi yaptığınız oyuncak dürbünle duvarınızdaki gökyüzünü inceleyebilirsiniz. Böylece hem eğlenecek, hem de öğrenecekler.

Çok severek incelemeye aldığım kitap için Final Kültür Sanat Yayınları’na teşekkürlerimi sunarım.
Keyifle okuyun. Hayallerinizle kalın.

Sıra Dışı Meslekler
Alla Hutnichenko
Final Kültür Sanat Yayınları
Türkçesi: Nilay Kara
80 Sayfa, 2018

One thought on “Sıradışı Meslekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir