Sinemalarda Bu Hafta – 9 Mart 2018

Sinema salonlarında bu hafta 5’i yerli 11 film vizyona girecek. Yönetmenliğini Selahattin Sancaklı’nın üstlendiği “Direniş Karatay – Son Selçuklu Kahramanı” adlı film haftanın öne çıkan yapımlarından.

Direniş Karatay – Son Selçuklu Kahramanı


Film Selçukların son döneminde geçiyor. Alaaddin Keykubat’ın zehirlenerek öldürülmesi üzerine tahta oğlu Gıyaseddin geçer. Gıyaseddin babası gibi güçlü karaktere sahip bir devlet adamı değildir. Bu zayıflık Moğolların baskısını ve Selçuklu üzerindeki iştahını artırmaktadır. Fakat Moğolların unuttuğu çok önemli bir detay vardır, o da dönemin en önemli devlet adamlarından Emir Celaleddin Karatay’ın varlığıdır. Karatay tüm tecrübe ve gücü ile halkı Moğollara karşı büyük bir direnişe hazırlarken kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla Anadolu’nun tüm sessiz kahramanlarını yanına alacaktır. Savaş sahnelerinin güçlü bir drama ile beslendiği filmde, izleyicilere bir kahramanın verdiği bağımsızlık mücadelesi aktarılıyor.


Yalnız Hayaller Kaldı


Mahmut Cevher, Perihan Savaş ve Ecem Baltacı’nın başrollerini paylaştığı “Yalnız Hayaller Kaldı”, emekli bir matematik öğretmeninin, çocuklarına bakabilmek için verdiği hayat mücadelesini sinemaya taşıyor.


Mahalle


İstanbul’da kenarda köşede kalmış, orta sınıfın hapsolduğu, kendi yasalarını kendi yazan bir mahalle… Ömer, Sabri ve Kenan bu mahallede doğmuş büyümüş üç esnaf, üç arkadaş. Üçü de evli, çocukları var. Bir de mahallenin sözü dinlenen abisi, yasa koyucu ve uygulayıcısı Tahsin… Huzurları, bir gerçeğin ortaya çıkışıyla bozulur.


Vicdan Ağacı


Olgun Özdemir’in yönettiği “Vicdan Ağacı”, Kuşadası’nda yaşayan bir adam ve bakıma muhtaç ağabeyinin hikayesini anlatıyor.


Locman


Şükrü Alaçam’ın yazıp yönettiği ve Alican Yücesoy, Yeliz Kuvancı, Nisa Sofia Aksongur ile İlker Kaboğlu’nun oynadığı “Locman”, aile babasının tayiniyle yeni bir yerde, yeni bir hayata başlayan ailenin uyum sürecini anlatıyor.


Gringo


Nash Edgerton’ın yönetmen koltuğuna oturduğu, başrolünde David Oyelowo’nun yer aldığı “Gringo”, Amerikan rüyasının ortasında yaşayan iş adamı Harold Soyinka’nın sınırın dört bir yanından Meksika’ya geçerek, birden içine daldığı tehlikeli macerayı kara mizah türüyle ele alıyor.


Mekanlar ve Yüzler


Cannes Film Festivali’nde prömiyeri gerçekleştirilen belgesel film “Mekanlar ve Yüzler”, duayen sinemacı Agnes Varda ile fotoğraf sanatçısı JR’ın, Fransa kırsalında çıktıkları geziyi odağına alıyor.


Ziyaretçiler: Gece Avı


2008 yapımı The Strangers’ın devam filmi olan “Ziyaretçiler: Gece Avı”, kaldıkları yerde üç maskeli kişi tarafından izlenen bir ailenin hikayesini anlatıyor.


Phantom Thread


“Kan Dökülecek” filminde de beraber çalıştığı yönetmen Paul Thomas Anderson’la bir kez daha bir araya gelen başarılı oyuncu Daniel Day-Lewis, son filminde 1950’lerin çekici Londra’sındaki ünlü bir terziye hayat veriyor.


Pervane


11 yaşındaki Afgan kızı Parvana, Taliban kuralları altında yaşamaktadır. Pervana, babası haksız yere hapse atıldığında saçlarını kısacık kesip, bir erkek çocuk gibi giyinerek ailesine destek olmak için çalışır. Arkadaşı Shauzia ile birlikte çalışan Parvana, özgür ve bir o kadar da tehlikeli bir dünya keşfeder. Yarattığı fantastik hikayelerden güç alan Parvana, babasını bulup ailesini tekrar bir araya getirmeye çalışır…


Küçük Kahramanlar


Peter Lepeniotis’in yönettiği haftanın bir diğer animasyon filmi “Küçük Kahramanlar”, yeni taşındıkları evde bahçe cücelerinin yaşadığını keşfeden Chloe ile meraklı komşusu Liam’ın macerasını anlatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir