Sinemalarda Bu Hafta – 25 Aralık 2015

Sinema salonlarında bu hafta 4’ü yerli 9 film vizyona giriyor. Japon Yönetmen Mitsutoshi Tanaka imzası taşıyan, Japonya ile Türkiye’nin ilk ortak sinema filmi “Ertuğrul 1890” yarın Türk izleyicisi ile buluşacak.

Ertuğrul 1890

[youtube id=”hUpwjZsfHrM” width=”560″ height=”315″ position=”left”]
Japonya’da 5 Aralık’ta vizyona giren film, 1890’da Japon karasularında batan Osmanlı firkateyni Ertuğrul’un hazin hikayesi ile 1985’te 215 Japon vatandaşının Turgut Özal’ın talimatıyla THY tarafından İran-Irak savaşından kurtarılmasını kurgusal bir senaryoyla aktarıyor.

Saklı

[youtube id=”NGijbg1RVf0″ width=”560″ height=”315″ position=”left”]
İki ailenin birbirleriyle kesişen SAKLI hayatlarını konu alan filmin özeti şöyle; Vakur kişiliğiyle tanınan müzisyen Mahir Bey (İlhan Şeşen), kızının arkadaşı Duru (Türkü Turan) ile bir ilişki yaşamaktadır. Duru’nun babası Ali Bey (Settar Tanrıöğen) ailesine düşkün iki kız babasıdır. Mahir Bey ve Duru bu zorlu ilişkiyi yürütmeye çalışırken, Ali Bey’in yaşananları öğrenmesi an meselesidir.

Delibal

[youtube id=”_A-k9FYBF5g” width=”560″ height=”315″ position=”left”]
Senaryosu Yıldırım Türker’e ait olan film, aynı üniversitede öğrenci olan Çağatay Ulusoy’un canlandırdığı “Barış” ve Leyla Lydia Tuğutlu’nun oynadığı “Füsun” karakteri arasındaki masalsı aşk hikayesini konu alıyor.

Kar Korsanları

[youtube id=”PzqpoHNeULY” width=”560″ height=”315″ position=”left”]
Yönetmenin senaryosunu da kendi kaleme aldığı ilk uzun metrajlı filmi, 3 küçük çocuğun askeri darbenin gölgesinde, evlerini ısıtmak için başladıkları masum mücadelenin hayatlarındaki sorumluluk ve gerçeklerle yüzleştikleri bir dönüm noktasına gelmesini anlatıyor.
Yıl 1981… Türkiye tarihinin en acımasız askeri darbelerinden birinin henüz başlarında ve o yıl Türkiye, son yılların en ağır kışıyla da karşı karşıya…

The Lobster

[youtube id=”TR_NcqD-Gfs” width=”560″ height=”315″ position=”left”]
“Karısı tarafından terk edilen David, kendisi gibi bekar insanların eş bulmak üzere yerleştiği bir otelde kalmaya başlar. Ruh eşini bulması için 45 günü vardır ve eğer bunu başaramazsa seçeceği bir hayvana dönüştürülecektir. Otelin absürt kuralları, aynı kaderi paylaştığı insanların halleri ve ceza olarak sürüleceği ormandaki asilerin korkusu bir araya gelince çaresiz kalan David, derin bir çıkmaza girer.”

Point Break

[youtube id=”SQvPRb4HADE” width=”560″ height=”315″ position=”left”]
Keanu Reeves ile Patrick Swayze’in 91 yılında çevirdikleri ve o dönem oldukça başarılı bulunup unutulmaz aksiyon sahneleriyle adından söz ettiren orjinal Point Break’in 2015 yapımı yeniden çevriminde, yine heyecanlı atlayışların ve kovalamacaların bol olduğu bir aksiyon izleyiciye sunuluyor.

Son Efsane/ The Program

[youtube id=”eXfp859pcM0″ width=”560″ height=”315″ position=”left”]
Biyografi türündeki film, üst üste 7 kez kazandığı Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğuyla dünyaca ünlü bir efsaneye dönüşen ve yıllar sonra doping kullandığını itiraf eden Lance Armstrong’un skandallarla dolu gerçek öyküsünü anlatıyor.

Barcelona’da Bir Yılbaşı Gecesi

[youtube id=”T7OsE1pmFxo” width=”560″ height=”315″ position=”left”]
Vicky Luengo, Aina Clotet, Alex Maruny ile Alexandra Jimenez’in oynadığı filmin yönetmenliğini Dani de la Orden üstlendi. “Barselona Geceleri” serisinin ikinci filmi “Barselona’da Bir Yılbaşı Gecesi”nde birbirinden farklı aşk hikayelerine şahitlik eden Barselona sokaklarının renkliliği beyazperdeye yansıtılacak.

Buz ve Gökyüzü / Ice and Sky

[youtube id=”ZpZYkNkkiTg” width=”560″ height=”315″ position=”left”]
“Üzerinde yaşadığımız gezegenin onbinlerce yıllık tarihinin buzullarda, donmuş halde bizi beklediğini söylesek ne derdiniz?” sorusu ile yola çıkan yönetmen, buzul bilimci Claude Lorius’un buzullarla ilgili 1957’de başlayan araştırma serüvenini sinema severlerin beğenisine sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir