Şeytanın Eli – Jennifer McMahon

Kitap yıllar boyunca Şeytanın Eli denilen bir yerde insanların başına gelenleri anlatıyor. West Hall’da insanlar gizemli bir şekilde öldürülüyor ya da kayboluyordur. 19 yaşında annesi ve küçük kız kardeşiyle Şeytanın Eli denilen ürkütücü ve ıssız ormanlık alanda yaşayan Ruthie babasının esrarengiz ölümünden sonra asla toparlanamamıştır. Annesinin aniden ortadan kaybolmasıyla ne yapacağına şaşıran Ruthie küçük kız kardeşi ve erkek arkadaşıyla birlikte bu gizemli olayı araştırmaya başlarlar. Evde gizli bölmeler bulan Ruthie orada birçok ilginç belge bulacaktır. Bunların başında da 1908 yıllarında onların şu anki evinde yaşamış olan Sara’nın günlüğüdür.

Hikâye bir ileri bir geri giderek hem günümüzü hem de 1900’lü yıllarda Sara’nın başına gelenleri anlatıyor. Ürpertici ve heyecan dolu bir gerilim romanıydı. Bazı kısımlarda kapağı kapatıp nefesimin düzene girmesini beklemek zorunda kaldım. Sağlam ve karmaşık bir kurguya sahipti. Birden fazla ama birbiriyle bağlı sırların oluşu ve akılda kalıcı karakterler sayesinde kendinizi kitabın içinde buluyorsunuz.

West Hall’da insanlar gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor ve bu vakalara dair kasabada çeşitli efsaneler dolaşıyordur. En tuhaf olaysa 1908 yılına dek uzanır. Sara Harrison Shea, biricik kızının ölümünden birkaç ay sonra evinin arkasındaki tarlada ölü bulunur.

Bugünse on dokuz yaşındaki Ruthie, annesi ve kız kardeşiyle birlikte Sara’nın evinde yaşamaktadır. Genç kızın annesi Alice, daima insanlardan uzak olmak konusunda ısrarcı bir tavır sergilemiştir. Ne var ki bu kararı, acı verici sonuçlara yol açar. Ruthie bir sabah uyandığında, annesinin kaybolduğunu fark eder. İpuçlarının peşine düşen genç kız, annesinin yatak odasındaki döşeme tahtalarının altına gizlenmiş bir kitap bulur. İçinde yazılanlar Sara Harrison Shea’ya aittir. Ruthie bu tarihi gizemin içine çekildiğinde, annesini arayan tek kişinin kendisi olmadığını da fark eder.

“Heyecanlı, gizemli ve korkutucu…”
-USA Today-

“Klasik bir hayalet öyküsünde arayacağınız her şey bu kitapta.”
-Chris Bohjalian-

“Bu yılın en ürpertici romanlarından biri… İnsanı âdeta içine çekiyor.”
-The Miami Herald-

“Tüylerinizi ürpertecek bir hayalet hikâyesi. Şahsen evimin arkasındaki ormana bir daha asla aynı gözle bakamayacağımı söylemeliyim.”
-Heather Gudenkauf-
(Tanıtım Bülteninden)

Şeytanın Eli
Jennifer McMahon
Ephesus Yayınları
432 sayfa, 2016

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir