KitapKitap İncelemeleri

Seyahat Terapi

İnsan canlısının hayatı anlam arayışıyla geçer. Bu arayış kimisi için daha yüzeysel kimisi için de daha derinlerde yaşanır. Yazar, bu sürecin seyahatle harmanlandığında daha lezzetli ve manidar olacağına değinir. İnsanın başka yerler keşfetmesinin kişiye yarar sağlayacağı inancıyla kitabını yazmıştır. Eserin temel dinamikleri bu değerler üzerine kuruludur. Kullandığı dil itibariyle ve verdiği çeşitli örneklerle de sizlere başka dünyaların kapılarını aralıyor. Peki, seyahat insana ne katar?

-Psikohijyene katkı sağlar.

-Şükrü ve kanaati öğretir.

-Dünya görüşü kazandırır.

-İnsanın kendisini keşfetmesini sağlar.

-Sahte kimliklerimizin farkına vardırır.

Karaköse, eserinde klasik tatil anlayışının çok ötesinde bir anlatımla algılarınızı değiştiriyor. Post Modern dünyada reklamlar bize lüks tatilin tüm stresimizi azaltacağını ve arınacağımızı vaat ederken, kitapta ise seyyah mantığıyla yapılan seyahatlerin bizlere sağlayacağı fiziksel ve ruhsal yararlardan bahseder.

Bu sürece ‘’ yolculuk etmek, varmaktan daha iyidir’ ’anlayışı hâkimdir. Çünkü yolculuk; insanın kendini dinleyip başka âlemlere daldığı, ruhunu kalbini dinlediği ve tüm maskelerinden ayrılıp olduğu gibi davrandığı bir döngüdür. Yani insanın kendinden kendine sefer etmesidir. Bu yüzden seyahatlerin, kendi içimizdeki mikro âlemi keşfetmeye dönük olmasının güzelliğinden dem vurur.
Kitapta, yeni yerler keşfeden insanları ve yaşam tarzlarını kültürleri görerek, yerinde deneyimleyerek, üst empati boyutuna geçmesine fırsat sağlayacaktır. Kâinatta Allah’ın koyduğu kanunlardan birisi olan ‘’ hareket kanunu’’ insan ruhunun tabi olduğu bir yasadır. Bundan dolayı, insan çalışıp hareket ettikçe, sıhhat, bereket bulur ve mutlu olur. Tam tersi durumda, hantallaşır, mutsuz olur ve yorgun düşer. Seyahatte olan; çok yönlü yeniliklerdir ve ruha huzur verir. Bu süreç, yolculuk yaparken, insanları tanımamız adına da bizlere unutulmaz deneyimler yaşatır. Çünkü psikolojik olarak, kişinin bilinçaltının en hızlı ve en çıplak haliyle ortaya çıktığı üç hal; ‘’ yemek, yol arkadaşlığı, alışveriş’’ tir. Bu bağlamda insanları tanıma adına etkili gözlemler yapabilirsiniz.

‘’ İNSAN SEYAHATTE TANINIR.’’

Eserde, Goethe’den, Paule Coelho’ya kadar birçok yazarın sözleri de yer almaktadır. İçerisinde yer alan, anlamlı çizimlerin varlığı da görsel açıdan kitaba ayrı bir lezzet katıyor. Aynı zamanda seyahatle ilgili fotoğraf çekerken nelere dikkat edilebileceğiyle de alakalı olarak önemli ipuçları yer alıyor. Örneğin, güneş doğarken ve batarken açıyı nasıl ayarlayabilir ve flaşı hangi durumlarda kullanabileceğimize dair değerli tespitlerde mevcut. Teorik olarak ta seyahat öncesi ve sonrasında neler yapabileceğimize, yanımıza neler alabileceğimize önem vereceğimiz noktalara dair güzel açıklamalar, bilgiler de var. Ayrıntılı olarak anlatıldığını düşünüyorum.

Tabi ki seyyah denildiğinde yediden yetmişe ilk akla gelen isimlerden birisi şüphesiz ki, EVLİYA ÇELEBİDİR. Onun ‘’ Seyahatname’’ isimli eserinden ve yaşam öyküsünden de bahsedilmiştir. Kitapta, insanın seyahat ettikçe Allah’ın kudretini ve muhteşemliğini görebileceği, daha iyi anlatıp tefekkürünün artabileceğini de aktarır. Çünkü yolculuk bizi kendimize getirir. Buna bağlı olarak empatinin gelişimi de artı yönde ilerleyecektir. Televizyonlarda gördüğümüz hayatlarla direkt karşılaşıp temas etmenin bizleri olgunlaştıracağı gibi onların hayatta kalma mücadelelerine tanık olup anlayış düzeyimiz bir üst boyuta çıkacaktır. Mutlu bir seyyah olmak için nelere dikkat edebileceğimize dair ayrıntılı bilgiler de yer almaktadır. ‘’ Seyahat Terapi’’ amacı itibariyle geleneksel tatil tabularımızı yıkıp, bizlerin özünü keşfeden seyyahlar olabilmemizi öğütlüyor.

Seyyah ve turist farkını eser de net olarak görebileceğinize inanıyorum. Açıkçası itiraf etmeliyim ki, Seyahat kavramına hiç bu kadar geniş bir pencereden bakmamıştım. Sadece kitabı okumak bile birçok fikrimi etkiledi. Farkındalık noktasında sağlam bir bakış açısı oluşturdu. Okuduğum için mutlu olduğum bir eser. Resimlerle, şiirlerle, özlü sözlerle desteklenmesi, eserin etkililiğini artırıyor. Akıp giden tarzıyla da iyi ki okumuşum dedirtti.

Çayınızı kahvenizi alıp, farklı yerlere seyahat edebileceğiniz ‘’ SEYAHAT TERAPİ’’ nin terapi gibi gelmesini temenni ederim.

‘’Yolculuk süreci, gidilecek yere varmaktan daha güzeldir’’

Keyifli okumalar….

Seyahat Terapi
Rukiye Karaköse
Nesil Yayınları
176 sayfa, 2016

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)