Sevgilinin Geciken Ölümü

Sevgilinin Geciken Ölümü
Murat Gülsoy

Kitapta ana kahramanlarımız Cem ve Serap’ın 24 saatine tanık oluyoruz.
Gazeteci olan Cem, eşi Serap bir kaza sonucu bitkisel hayata girince işini bırakıp tüm zamanını evde geçirmeye başlıyor. Serap için özel bir oda hazırlıyor. Her gün vakti vaktine onun kişisel temizliğini yapıyor, yemeğini yediriyor, gazetelerden haberler okuyor. Bunların hepsi onun tekrar hayata dönmesi için. Bitkisel hayatta olan Serap’ı şanslı bulabilirsiniz. Çünkü Cem gerçekten ona bir bebeğe bakar gibi bakmakta.

Ne büyük aşk, ne büyük bir sadakat, biz neden böyle insanlara denk gelemiyoruz diye hayıflanırken bir bakıyorsunuz işin rengi başka. Kazadan önce üstü kapalı olarak itiraf edilen şeyler var. Bunları hep Cem’in düşünmelerinden okuyoruz. Zaten kitapta okuduğumuz çoğu olay Cem’in zihninde canlandırdığı hatıralar ya da bitkisel hayatta ki Serap’ın rüyası ya da yalnızlıktan kendisiyle çok fazla konuşmaya başlayan Cem’in delilik halleri. Bunun cevabı sizde 😉

İşte Gülsoy kitaplarının farkı. Size hiçbir zaman neyin gerçek neyin hayal olduğunu söylemiyor. Düşünüp siz karar vereceksiniz buna. Bir farkı daha var ki bence bu O’nu özel kılan: Siz kitabı okurken öyle güzel yerlerde öyle güzel sorular yöneltiyor ki, siz kitabı okumayı bırakıp “hakikaten ya asıl olan ne, gerçekten bu böyle olmak zorunda mı, ben neden bu yönünü hiç düşünmemiştim ya” diye düşünmeye başlayıp devreleri yakmaya başlıyorsunuz. ☺ Şimdiden keyifli okumalar.

 

Can Yayınları
Roman
208 sayfa

Yazar Hakkında:
Murat Gülsoy, Mühendislik ve Psikoloji eğitimi gördü. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. 1992-2002 yılları arasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi dergisini çıkardı. 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı, Bu Kitabı Çalın adlı kitabına, 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, Bu Filmin Kötü Adamı Benim, 2013 yılı Notre Dame de Sion ödülü Baba Oğul ve Kutsal Roman, 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü Gölgeler ve Hayaller Şehrinde adlı romanlarına verildi. Öykü ve romanları çeşitli dillere (İngilizce, Fransızca, Almanca, Çince, Japonca, Makedonca, Rumence, Bulgarca, Arnavutça, Arapça) çevrilmektedir. Açık Radyo’da 1995-2002 yılları arasında Hayalet Gemi, Simgeler Sözlüğü, Ubor Metenga gibi programlarda yer almış olan Gülsoy 2010-2013 yılları arasında TRTTURK kanalında Açık Şehir programında Sinemada Edebiyat Uyarlamalarını hazırlayıp sunmuştur. Murat Gülsoy aynı zamanda 2004 Yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmenliği ve 2014 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi müdürlüğü görevini sürdürüyor.

Yazarın Diğer Eserleri:
Gölgeler ve Hayaller Şehrinde
Nisyan
Baba Oğul ve Kutsal Roman
Tanrı Beni Görüyor mu?
Karanlığın Aynasında
602. Gece Kendini Fark Eden Hikaye
İstanbul’da Bir Merhamet Haftası
Sevgilinin Geciken Ölümü
Bu Filmin Kötü Adamı Benim
Büyübozumu Yaratıcı Yazarlık
Alemlerin Sürekliliği ve Diğer Hikayeler
Bin Bir Gece Mektupları
Bu Kitabı Çalın
Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul

 

Gamze Taşın
Kitap Cafe
https://instagram.com/aylak_kiz/

One thought on “Sevgilinin Geciken Ölümü

  • 8 Kasım 2015 tarihinde, saat 03:30
    Permalink

    Bomboş bir kitap daha Can Yayınlarına yakışmamış.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir