KitapKitap İncelemeleri

Sevdalım Hayat

Livaneli okumalarımın son dördü kalmışken okudum Sevdalım Hayat’ı. İlk başlarda ah keşke ilk bunu okusaymışım diye düşündüm ama belki de sonlara bırakmakla daha iyi etmişimdir! İlk olarak kaleminin ustalığını tanıyıp, ardından hayatını ve bu yoldaki badirelerini okumak çok etkili oldu bende. Bir aydın,bir düşünür,bir müzisyen olmasının ardında ne acılar, ne umutsuzluklar,ne yargılanmalar yaşamış ve ne kadar da uzağında kalmış çok sevdiği ülkesinin! Bir mülteci gibi yaşamış senelerce.

En güzel bestelerini,vatan hasretiyle hep yaban ellerde yapmış. Türk halkı tanımadan sevmiş onu! Yüzünü görmeden dolaşmış besteleri dilden dile. Hayretlerle okudum başına gelenleri. Yürekten alkışladım uğruna savaş verdiği müziğini. Yaşar Kemal ile olan ömürlük dostluğu tüm hayatına sirayet etmiş belli ki! Nasıl kucaklamışlar birbirlerini;hiç kopmadan.

Nazım şiirleri dile gelmiş onun sazında .Küçüklükten belliymiş farklı olduğu! Ruhunda bir ozan,bir şair,macera avcısı bir hayalperest varmış! Hemingway kitaplarıyla yön vermiş gençliğine. Gençlik yılları yürek tüpürtüsüyle geçmiş ve başarılarını ürkerek kabul etmiş. Bu kitapla birlikte onun politik kırgınlıklarını, sanat yapma aşkını ve milyonların sevgisini nasıl kazandığını okuyoruz. Kitabın sonunda kendisine özel günlüğünü paylaşmış olması da ayrı bir güzellikti doğrusu. Bayılarak okudum o bölümleri. Çok sevdiğiniz bir yazarı her ayrıntısıyla tanımak ve hayatına dahil olup bilinmeyenlere ulaşmak paha biçilmezdi benim için.

Siz de benim gibi bir Livaneli tutkunuysanız mutlaka okuyun bu kitabını. Sakın ola bir roman zannetmeyin Sevdalım Hayat’ı ama “roman tadında” bir otobiyografi olduğuna da hazırlayın kendinizi.

Sevdalım Hayat
Zülfü Livaneli
Remzi Kitabevi
548 sayfa, 2012

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bestseller Reader

Okumak ve yazmak! Her ikisi de bir tutkudur bende. Bu iki duyguyu bir arada kullanabileceğim en güzel mesleği yapmaktayım, öğretmenim. Yüreğim öğretme aşkıyla yanıp tutuşurken ilk öğüdüm okuyun oluyor onlara. Okuyun ve bilmediğiniz dünyaları keşfe çıkın, öğrenin. Yazıya dökün her bir zerrenizi ki kendinizi ifade edebilin. Bir anneyim aynı zamanda. Ninnilerle başlayan iletişimimiz, masallarla şekillenmekte. Sonrasında kitaplar olacak yuvası, hissediyorum. Her geçen yıl O’nu okuyup, yüreğinde yeni sayfalar açan bir eşim ayrıca. Sevgiyle yoğrulan evimin duvarları kitaplarla, filmlerle çevrili. Onlarla var oluyorum, onlarla şekilleniyorum…

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı