Serafina ve Siyah Pelerin

“Asla ormanın derinliklerine inme. Orada bir sürü tehlike saklı ve ruhunu ele geçirebilirler.”

Robert Beatty’nin 1 milyondan fazla satan ve New York Times Bestseller listesinde 59 haftadan fazla kalan romanı “Serafina ve Siyah Pelerin” insanı büyüsüne kaptıran bir kitaptı.

Bu fantastik öykü, masalımsı bir tat verse de çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap etmektedir.

Kitabın asıl kahramanı Serafina, babasının teknik işlerini yaptığı Biltmore Evi bodrumunda tüm gözlerden saklanarak yaşayan küçük bir kız çocuğudur. Babası ona kendini iyi hissetmesi için bir görev dahi vermiştir. F.Y.Ş’lik. Evet Fare Yakalama Şefliği tam Serafinaya göre bir iştir. Çünkü Serafina diğer çocuklardan farklı bir takım özelliklere sahiptir. Mesela hızlı ve çevikliği, karanlıkta dahi net bir şekilde görmesini sağlayan gözleriyle fareleri çok daha rahat yakalayabilmektedir.

Hayatında bu bodrumda saklı kalmaya çalışmak ve fareler dışında hiçbir şey yoktur. Hep bir yerlerde gizlenerek insanları izlemek zorunda kalmıştır. O herkesi bilmektedir fakat onun varlığından kimsenin haberi yoktur. Bu durum Serefina’nın çok canını sıkar. Bir gün görünebilme hayaliyle yaşar hep. Bir başka merak noktası ise Biltmore Evi’ni sarmalayan o ormandır. Gizemiyle, her ne kadar ürkütücü olsa da sürekli kendisine çekmektedir.

Biltmore Evi dört katı ve bodrumuyla çok büyük ve ürkütücü bir evdir. Vanderbilt’ler büyük bir davet vermişlerdir. Her şey gayet güzel giderken köşkten yetenekli çocukların bir bir kaybolmaya başlamasıyla neşe yerini hüzne bırakmıştır. Sıra Serefina’nın yakalanarak tanışmak zorunda kaldığı ilk ve tek arkadaşı olan evin yeğeni küçük Vanderbilt’ e gelmiştir.

Serefina buna izin verecek miydi? Ve çocukların kaybolmasına sebep neydi?

Tüm bunların cevaplarına keyifle ve merakla varabileceğiniz bir romandır. Bu olaylar yaşanırken bir yandan da Serefina’nın kimli arayışı, kendini bulma yolculuğu bizi etkileyen bir başka durumdur. Serefina o hayalini kurduğu görünürlüğe kavuşabilecek miydi? Arkadaşlığın önemi ise bir diğer güzel konudur. Tüm yaşananların yanında kahramanlarımız arkadaşlıklarını korumak için de ellerinden geleni yaparlar.

Dilinin sadeliği ve akıcılığı kitabın daha rahat okunmasını sağlar. Her şey yerli yerine o kadar güzel yerleştirilmiştir ki şu parçayı buradan çıkaralım diyebileceğimiz bir yer bulunmamaktadır. Anlatımı kronolojik olduğu kadar zaman zaman geri dönüşlerle de süslenmiş daha zengin bir yapıya sahip olmuştur.

Yabancı Yayınları’ndan Türkçemize kazandırılan kitabın üç ciltlik bir seri olarak yazıldığı fakat şimdilik çevirilen tek kitap olduğu bilinmektedir. Umarım ilerleyen zamanlarda diğer bölümlerini de okuma fırsatımız olur.

Küçük Serefina’nın bu gizemli hikayesini küçük büyük herkes zevkle okuyabilir. Belki de etkileyiciliği bu yönünden dolayıdır kim bilir…

Serafina ve Siyah Pelerin
Robert Beatty
Yabancı Yayınları
Türkçesi: Lale Günseli Bayır
328 sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir