Sen Benim Hayatımsın – Ferzan Özpetek

2014 yılında ilk kitabı İstanbul Kırmızısı ile biz edebiyat severler ile buluşan Özpetek, 17 Kasım’da çıkan ikinci kitabı Sen Benim Hayatımsın ile tekrar aramızda.

40 yıllık bir yaşam dilimini içinde barındıran bu roman, Özpetek’in gençlik yıllarında ailesinde şahit olduğu sırlardan İtalya’ya geldiği ilk zamanlara, yaşadığı aşklardan kaybettiği dostlarına kadar acı tatlı anılarını konu alması bakımından biyografik bir özelliğe sahip denilebilir. Filmlerinden aşina olduğumuz kalabalık sofralar, sıcacık dostluklar, ihtiraslı aşklar yine sizlerle. Özpetek, iyi gözlem yeteneği ve duyguları karşı tarafa aktarabilme kabiliyeti sayesinde anlatılarını içinize işliyor. Zaman zaman gülümseyerek okuduğunuz satırlarda yeri geliyor endişe ile kayboluyorsunuz ve yahut bir bakmışsınız gözleriniz buğulanmış,ağlamak üzeresiniz.

Bahsi geçen ilişkilerde yaş,statü,cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yaşanan salt bir aşk ve her koşulda birbirini kollayan dostlar söz konusu. Bu sebeple kitabı okurken yaşadığınız ilişkileri sorgulayabilirsiniz.

Kitabın dili oldukça yalın ve açık.

Öte yandan arka planda anlatılan İtalya’nın yakın tarihindeki sosyal havasına tanıklık ediyorsunuz.

Bu yönünden dolayı İtalya basını Özpetek’in romanını, herkesin bildiği fakat kimsenin anlatmaya cesaret edemediği cesur bir kitap olarak nitelemiş.

18 ay durmaksızın gittiği her yerde yazan Özpetek’in kitabı sevgilisine hediye etmiş olması da yine kitapla ilgili ayrı bir güzellik.

Yüreklerin taşlaştığı, arkadaşlıkların sahteleştiği, aşkların iki günde sönen balona dönüştüğü bu zamanlarda kalplerinizi huzur ve sevgiyle doldurmak isteyen herkese tavsiyemdir. Yazarın da dediği gibi “Aşk dünyayı döndüren duygu. Bizi kurtaracak tek şey de aşk!”

Keyifli okumalar.

Sen Benim Hayatımsın
Ferzan Özpetek
Can Yayınları
240 sayfa, 2015

Gamze Taşın
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/aylak_kiz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.