Şekerfare – Şebnem Burcuoğlu

Kısa zaman içerisinde okuduğum tadımlık bir kitaptı. Ne yazık ki Kocan Kadar Konuş serisinin tadını veremedi. Serinin iki kitabını çok çok severek okuduğum ve filmlerini de bayılarak izlediğim için yeni kitabı açıkçası fazla bir merakla bekliyordum. Bu yüzden çıkar çıkmaz siparişimi verdim. Ama daha ilk sayfalardan beni hayal kırıklığına uğrattı.

Yazım tarzı ilk başlarda Kocan Kadar Konuş kitaplarını anımsatsa da ilerledikçe aynı hissi veremediğini hissettim. Olaylar önceki kitaplarında olduğu gibi gerçeğe yakın değildi. Bir roman gibi değil de absürt komedi gibiydi. Olmayacak şeyler aşırı bir komiklik içerisinde veriliyordu. Bu da hikayenin inandırıcılığını azalttığı için arada sırada kurduğu önemli cümlelerin değerini azaltıyordu. Kocan Kadar Konuş ’ta kahkahalarla güldüğüm tespitlerin yerini zorlama ifadeler almıştı. Aslında önceki kitaplarıyla karşılaştırmak ne kadar doğru bilmiyorum ama ben bu hikayeyi başka bir yazarın kitabıymış gibi değerlendirsem de sevmezdim ve giden zamanıma üzülürdüm maalesef. Bu kitabın ileride filmini ya da dizisini görürüz gibi geliyor bana. Çünkü bir senaryo yazımını anlatırken senaryo yazmış bence.

Konusuna gelirsek ana karakterimiz Şükran Tanay ailesi tarafından hor görülmüş ve abisinin gölgesinde kalmış bir karakter. İşte atılınca en yakın arkadaşının gazıyla eskiden beri yazdığı hikayeleri birleştirip Şekerfare adlı bir senaryo ortaya koyuyor. Başvurduğu film şirketlerinden sadece birinden cevap alınca da hemen imzalayıveriyor sözleşmeyi. Ama bu film şirketi ve çalışanları ise ayrı mesele. Hepsi şahsına münhasır kimliklere sahip. Şükran’ın film oluşana kadar yaşadıklarını ve sonrasını komik bir dille anlatmaya çalışıyor yazar.

Mevcut hayatından içi şişenler, ünlü ve zengin olup yırtmak isteyenler, hedefi hızlıca 12’den vurmayı kafaya koyanlar, sizleri buraya alalım lütfen!
Kocan Kadar Konuş ve Kocan Kadar Konuş Diriliş romanlarının yazarı Şebnem Burcuoğlu, ilkbaharı Alfa Yayınları’ndan çıkan yeni romanı Şekerfare ile selamlıyor!
 
Merhaba, ben Şükran Tanay. İsmim tanıdık geldi mi? Gelmedi tabii, nereden gelecek. Hafızanızı hiç boşuna zorlamayın, beni tanımıyorsunuz. Ben de ünlü ve zengin olma hayaliyle yırtmaya çalışıp yırtamayan milyonlarca insandan biriyim sadece.
 
Her şey Şekerfare isimli hikâyemi bir film şirketine sattığım gün başladı. Düşünsenize, yazdıklarım film olacak, ben de ünlü olup çılgın gibi para kazanacaktım. Boğazdaki yalıma gelen misafirlere “Çok rutubet oluyor” diye yalandan söylenip gittiklerinde verandada göbek atacaktım. Yengeç yiyip şampanya içecek, paparazziye yakalanırsam menajerimi arayıp fotoğrafları ellerinden aldıracaktım. 
 

Hayaller Kim Kardashian, gerçekler Şükran Nanay. O pırıl pırıl görünen film dünyasında başıma gelmedik şey kalmayınca Şekerfare isimli bir kitap yazıp yaşadıklarımı bir bir anlatayım dedim. Hem belki bu sefer kitaptan yırtarım, kim bilir?


Şekerfare
Şebnem Burcuoğlu
Alfa Kitap
235 sayfa

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir