Sarı Kahkaha – Murat Özyaşar

Sarı Kahkaha… Özyaşar’ın yedi yıl önce yazdığı, peşinden Haldun Taner ve Yusuf Nadi ödüllerini aldığı ‘Ayna Çarpması’ kitabından sonra çıkardığı ikinci öykü kitabı.

Nedir bu sarı kahkaha ?
“Bütün yas evlerinde olurmuş. Herkes gider, geriye çekirdek aile kalırmış. Ölenin ardından konuşmanın vaktiymiş artık başlayan. Kimi zaman komik bir anı, kimi zaman ölenin anlattığı bir fıkra, bazı bazı yaptığı şakalar, en sevdiği film, hep unuttuğu o şarkı, beleş tepede izlenen o maç, olur olmaz sızdığı uyku ve daha neler neler… Anlattıkça yas evinde kahkaha tufanı koparmış. Kahkahalar gitgide kolaylanır, bir sese bir işarete bakarmış herkes katıla katıla gülmek için. Evin önünden biri geçse o ara, yemin billah edebilirlermiş o evin yas evi olmadığına. Herkes ölünün ardından kahkaha atar, işte bu krizin, işte bu kahkahanın adıymış sarı kahkaha.”

Kitabın içindeki 10 öykünün havası da bu işte. Gündelik hayatlarımızda attığımız acı kahkahalar…

Bahsi geçen 10 öyküden ikisini (Kalan ve Altıotuzbeş) daha önceden Murathan Mungan’ın oluşturduğu seçkilerde okumuş olabilirsiniz.

Özyaşar “Cümlelerin anlamları yoktur, anlamların cümleleri var. Her anlamın bir cümlesi olmadığı için de hikayeler var.” diyerek neden hikaye yazdığını da bize bu cümlelerle açıklıyor.

Yukarıda ki alıntıdan da görebileceğiniz gibi yazarın dili oldukça sade fakat oldukça etkileyici. Anlatımlar yoğun olduğu için kullanılan üslup, şiirsel bir dili çağrıştırıyor.

Çocukluğu ve gençliği Diyarbakır’da geçen ve halen de orada yaşayan yazarın öykülerinde erkek egemenliği, devlet, siyasal ortam ve Doğu oldukça baskın. Bu konuyla ilgili bir röportajında şunları söylüyor: “Bu soruyu Borges yanıtlasın: ‘Ben, diyelim ayda yaşayan bir adam üstüne, bir öykü yazsam bile bir Arjantin öyküsü çıkar ortaya, çünkü Arjantinliyim; kaynağı da Batı uygarlığı olur, çünkü o uygarlıktanım. Bilinçli davranmak şart değil… Ne yüzyılınıza ne de kendi düşüncelerinize bağlı kalmaya özellikle çalışmamalısınız bence. çünkü zaten bağlısınız. Belli bir sesiniz, belli bir yüzünüz, belli bir yazma tarzınız var, isteseniz de onlardan kaçamazsınız.'”

Yani öykülerinde Doğu’nun sezilmesinin sebebinin “orada doğmuş büyümüşlere güzelleme yapmak ya da bundan bir mağduriyet çıkarmak” olmadığını, içinde büyüdüğü çevreden ister istemez etkilendiğini söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde Radikal Kitap’ın belirlediği 2015’in En İyi 52 Kitabı listesinde yer alan Sarı Kahkaha’yı tüm edebiyat severlere tavsiye ederim.

Keyifli okumalar.

Sarı Kahkaha
Murat Özyaşar
Doğan Kitap
108 sayfa

Gamze Taşın
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/aylak_kiz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir