Aşkın Karanlık Yüzü orijinal adıyla: The Deep Blue Sea, dram-romantik türünde bir film olarak karşımıza çıkıyor. Amerikan ve İngiliz ortak yapım olan bu film, 2011 yılında vizyona girmiş olup senaryosunun Terence Davies ve Terence Rattigan’in üstlendiği savaş sonrası İngiltere’de geçen saplantılı bir aşk hikayesini konu almaktadır. Filmin mantığını anlatan en gözde replik ise: ‘’Aşk yeri geldiğinde onun altını da değiştirebilmektir.’’  Sizin tercihiniz ne olurdu? Takıntılı bir aşk mı yoksa sadakate dayalı bir aşk mı? İşte tam bu noktada Aşkın Karanlık Yüzü’nde bu tür bir çelişki yaşanıyor.İntihar mektubu ile ilk sekansına başlayan ve sonrasında karakteri bu çelişkiye ve anlaşılmazlığa düşüren olaylar bir zincirin halkaları şeklinde sıralanıyor.

Başrollerinde Hester (Rachel Weisz) ve Freddie (Tom Hiddleston) yer alıyor. Filmde Rachel’in eşi ve bir hakim olarak William Collyer’ı (Simon Russell Beale) görüyoruz. Karısına oldukça bağlı ve onu gerçekten seven bir adam imajı ile filmde yer almaktadır. Fakat Hester (Rachel Weisz) her istediğini elde etmesine rağmen kocasına bir türlü ısınamamış bir kadındır. İşte olaylar bu noktadan sonra patlak vermeye başlar. Hester’ın karşısına çıkan Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde görevli pilot Freddie’ı filmin ortalarına doğru görmekteyiz. Hester artık farklı bir döngü içerisinde bulur kendini. Saplantılı bir aşka dönüşen bu olay oldukça farklı anlatılmıştır filmde. Aslında ortada bir yanlış var gibidir ama siz Hester’a ayrıca üzülüyorsunuz bu noktada seyirciye hikayeyi yorumlama ve tamamlama görevi veriliyor gibi.

Aşkın Karanlık Yüzü

Film 1950’lerin bohem İngiltere’sini anlatıyor fakat görsel manada o dönemin izlerine tam anlamıyla rastladığımızı söyleyemeyiz. Senaryo Terence Rattigan’ın kaleminden çıktığı için işte bu noktada tiyatro havasını filmde bariz belli eden motiflerle karşılaşıyoruz. Sinema filminden ziyade bir tiyatro sahnesini izliyormuş etkisi yaratıyor zihninizde. Filmin dram yönünden bakılması karakterler üzerinde etkisi ile alakalı olduğu bir gerçektir. İnsan ilişkilerindeki problemleri, çelişkileri baz alan ve bu noktada yüzeysel bir dram etkisini hissedebilirsiniz. Karakterlerin acıları ve sevinçlerini içinizde yaşıyor gibi oluyorsunuz.

Aşkın karanlık yüzü

Ayrıca mekanların az oluşu da ayrı bir mesele. Bu nokta ise filmi sinema filminden ziyade tiyatro oyununa benzemesi durumu ile karşılaşıyorsunuz. Film müzikleri oldukça güzel ayrıca oyuncuların da performansları oldukça göz doldurucu olması yönünde filmin izlenmesine avantaj sağlıyor. Başrollerde bulunan Rachel Weisz, başarılı oyunculuk kariyerine tiyatro ile başlamış olup 2005 Akademi, Altın Küre ve Screen Actors Guild Award Ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödüllerine layık görülmüştür. Freddie rolünde izlediğimiz Tom Hiddleston ise ayrıca profesyonel oyunculuğu ile dikkatleri üzerine çeker. Ünlü İngiliz oyuncu 2017 yılında aldığı 74. Altın Küre Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu ünvanını almıştır. War Horse (2011), Thor (2011), Midnight in Paris(2011), High Rise (2015), Kong: Skull İsland(2017) gibi birçok filmde rol alan Hiddleston oldukça başarılı oyunculuğu ile kariyerine devam etmektedir. Aşkın Karanlık Yüzü (The Deep Blue Sea) adlı bu film dram romantik tarzında tam bir tiyatro havasında, oyuncularının da yüksek performansı ile  izlenmeye değer ve keyif alacağınız bir filmdir. Aşkın ve sadakatin tam olarak ne olduğunu size öğretiyor.

Aşkın Karanlık Yüzü

Oyuncular: : Rachel Weisz, Tom Hiddleston, Simon Russell Beale
Yayın tarihi: 25 Kasım 2011
Yönetmen: Terence Davies
Öykü: Terence Rattigan
Senaryo: Terence Davies
Ödüller: New York Film Critics Circle: En İyi Aktris Ödülü