Şanzelize Düğün Salonu – Tarık Tufan

“Şeyh babamın vefatından hemen sonra, yeni şeyhin kim olacağını görebilmek için rüyayı bekleyen dervişler, rüyalarında aynı gece, aynı kişiyi görüp, vaziyetin mahiyetini anlayabilmek için sabahın erken saatlerinde kapımı çaldıklarında, gece boyunca vücudumun her zerresine sirayet etmiş şarabın etkisinden henüz kurtulamamıştım.”

Tarık TUFAN’dan “hayat bu, her şey olur” diyen bir roman! Arka kapaktan…

Bir şeyhin oğlu olan ve kitap boyunca adını öğrenemeyeceğimiz adsız kahramanımızın dilinden okuyoruz romanı. Kahramanımız, annesinin ölümünden derinden etkilenir ve karışık duygular içindeyken karşısına çıkan kıza aşık olur. Kendini bu kıza beğendirebilmek için, yaşam şeklini tamamen değiştirip, onun sevebileceği tarzda bir insan olmaya çalışır. Kendi deyimi ile bir cinayet işler ve gerçek kişiliğini öldürüp bambaşka biri olup çıkar.

Romanda, tasavvufi konular eşliğinde, muhafazakar yaşam süren bir genç ve onun hayatının nasıl değiştiği anlatılırken, aşkı uğruna yaşadıkları ile hayatı alt üst olan isimsiz kahramanımız para kazanabilmek için, ilaç şirketlerine kobay/denek olup bedeni üzerinde denenen ilaçlarla zehirlenerek halüsinasyonlar görmeye başlar. Kendisine bu işi bulan arkadaşı da aynı şekilde denek olarak aldığı ilaçlar nedeniyle ölür. Babasının yerine yeni şeyh olarak geçeceğine inandıklarından dervişler hep etrafındadır ve onu bu hayatından koparıp dergaha geri kazandırmaya çabalarlar.

Tarık Tufan’ın yer yer muhafazakar yaşamı sorgulayan, hatta bunu uzun uzun anlattığı paragrafları var ama genel anlamda kısa ve net cümleler kurmuş olması kitabı oldukça akıcı hale getiriyor.

Kitabın altı çizilesi ve her bölümü vurucu kitap cümleleri ile derinleştirilmiş satırları var. Özellikle annesinin ölümü hakkında yazılan mektup oldukça çarpıcı; “Annemin ölümünün dilbilgisi, grameri olmuyor ki Eda. İnsanın annesinin ölümü zaten hayatın anlatım bozukluğu.” Sırf bu cümleyi kuran yazarı tanıyabilmek adına bile okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yazar, İhsan Oktay ANAR, Barış BIÇAKÇI, Haydar ERGÜLEN gibi yazarların adını geçiriyor romanında. Bu yazarları daha önce okumamış olan okuyucuda da merak uyandırıyor, bir nevi yönlendiriyor.

Bununla birlikte yazarın ilginç bir kalem olduğunu düşünüyorum. Neden diye soracak olursanız, hislerimden yola çıkarak cevap verebilirim. Şöyle ki; kitabı elinize alıp okumaya başladığınızda, karakterler muhakkak size tanıdık geliyor ve hikayenin giriş bölümü tamamlandığında, kitabın sonunu tahmin ediyorsunuz. Evet, tahmin ediyorsunuz, hatta eminsiniz, esas oğlan ve kızın sonu ne olacak? Babası ne yapacak? Ama yazar, o bildiğiniz sonu size sunmuyor; elinizde sıradan bir roman olmadığını, yazarın iyi bir matematik hesabı çıkararak yazdığını anlıyorsunuz. İlk başta Türk Filmi edasında başlayan roman, sizi bambaşka noktalara alıp götürüyor. Ayrıca her bölümün sonunda, nokta öyle bir yerde konuyor ki, metnin en can alıcı noktası halini alıyor ve macera romanı tadında bir sonraki bölüm hızla okunuyor. Yazar iyi kurgulanmış bir metnin sonuna hızlı adımlarla yaklaşıyor. Net ve kısa cümlelerle sizi neredeyse sona doğru koşturuyor. Nihayetinde de merak edilen son, hayal gücüne bırakılıyor okuyucunun. Aslına bakarsanız kitabın sonunun okuyucunun hayal gücüne bırakılması benim çok sevdiğim bir tarz olmasa da, yine de sevdim.

Kapak tasarımı çok başarılı, kapakta bir araya getirilmiş tüm resimler bir tablo gibi, romanı okurken olay akışında size kapağı hatırlatıyor. -Spoiler olmasın ama- örneğin, metinde karakter gelinliği ile kapıda belirince kapak tasarımı aklınıza geliyor. Böyle içerik ile alakalı mesaj içeren kapakları seviyorum.

Tarık Tufan sevdiğim yazarlar arasında yerini aldı. Kalemi başka, hayal gücü geniş, insanı şaşırtmayı seven, yazdıklarında ince bir matematik bulunan yazarı muhakkak okumanızı tavsiye ederim. Pişman olmayacağınıza eminim.
Keyifli okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir