“Sana Gül Bahçesi Vadetmedim”- Joanne Greenberg

Greenberg’in kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı bu kitap için “gerçekliğin ilahisi olduğunu düşünmekten hoşlanıyorum” demiş. Yarı kurgu olan bu hikâyeyi, yazar kendi hayatından, hastalığından ve yaşadıklarından esinlenerek yazmış. Hatta Joanne Greenberg, bu durumu kendi çocuklarından saklamak için kitabı Hannah Green takma adı ile yazmış. Bu kitabı bir kategoriye koymak çok zor.  Neredeyse bir akıl hastasının kendi kendine yazdığı günlük gibi görülebilir ve kendi bakış açısıyla yazıldığı için birçok psikoloğa ve hasta yakınlarına pek çok konuda ipucu verebilir. Özellikle ailelerin ve toplumun, yargılarıyla istemeden çocuklara verdikleri zarar gözler önüne serilmiş. “Normallik” nedir konusu sorgulanmış.

Kitabın kahramanı 16 yaşındaki genç kızımız, şizofreni hastası Deborah. Aradığını bu dünyada bulamayınca adını Yr koyduğu bir yer yaratıyor. Burada  zaman ve mekan kavramı farklı. Değişik isimlerde yaşayan varlıklar var ve bu dünyaya ait farklı bir dil bile var. Gerçek dünya ile bu dünyanın çatışmanın sonucunda Deborah bir akıl hastanesine yatırılıyor. Aile en azından bir şeylerin ters gittiğini ve artık gerçeklerle yüzleşmeye karar veriyorlar. Aslında onlar bir nevi Deborah’a savaşma fırsatını tanıyorlar.

Sana Gül Bahçesi VadetmedimDr. Fried, kendisine yardım etmesi için kendini anlama cephanelerini veren doktor. Aslında buradan anlıyoruz ki, doktor güvenilir ve anlamak için gerekli her şey yaptığında hasta onun güvenini boşuna çıkarmıyor. Doktor ona boş umutlar vermiyor, sadece bu yolculukta onunla birlikte olduğunu ve gerektiği zaman yardım edeceğinin güvencesini veriyor. Uzun vadede biz de Deborah’la beraber bu savaşın içine çekiliyoruz. Hem kendi dünyasına dair fikirler ediniyoruz ve çok çarpıcı tespitler görüyoruz hem de diğer hastalarla olan ilişkileri gözlemleme fırsatımız oluyor. Onun gözüyle hasta-bakıcılarla ile ilgili ilginç tespitler ediniyoruz. Deborah’ın kendi gerçekliğine dönerken ona eşlik etmek heyecan vericiydi. Tavsiye ederim.

“Deborah, aptal ve nankör insanlarla dolu koca bir dünyaya karşı savaşacak ve bir kadın olmasına karşın, onun savaşını kazanacaktı: sakat bir göçmenle, çoktan ölmüş bir Letonyalı Kont arasındaki o eski ve gizemli savaşı.”

“Yardımların ve yanıkların ileticisiyim ben. Bunlar benden doktora geçiyor, ondan da hemşireye doğru akıyor. Ben burada hep bakırdan bir tel oldum, oysa insanlar beni pirinçten sanıyorlardı!”

Sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. Sana ancak bütün bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmanda yardımcı olabilirim. Sana sunduğum tek gerçeklik savaşım.

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim
Joanne Greenberg
Metis Yayıncılık
Türkçesi: Nesrin Kasap

One thought on ““Sana Gül Bahçesi Vadetmedim”- Joanne Greenberg

  • 15 Temmuz 2019 tarihinde, saat 19:28
    Permalink

    Aygülcüğüm o kadar etkili anlatıyorsun ki kitabı okumam gerektiğini düşünüyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.