Salah Birsel – Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu

Ortaköy’de bir sahafta tüm rafları gözümle taradıktan sonra yüzümde beliren kararsızlık ifadesi beni masum göstermiş olacak ki dükkanın sahibi Tahsin Bey açtı sırt çantasını. Bu kitabı kendime saklamıştım aslında ama derken uzattı bana bu harika kitabı. Karşımda gönlünü bu işe vermiş bir sahaf, kitabın ilk basımı… Bu fırsat kaçar mı dedim ve attım çantaya kitabımı.

Salah Birsel bu kitabında, Beyoğlu’nda günlerini geçiren edebiyatçıların gittiği kahvehane tarzı mekanları anlatmış. Anlatırken sizi de alıp orada bir masaya oturtuyor sanki. Lebon, Elit kahvesi, Markiz, Nisuaz, Viyana kahvesi ve böyle uzayıp gidiyor. Fazıl Hüsnü, Sait Faik, Faruk Nafiz, Orhan Veli , Orhan Kemal, Bedri Rahmi, Yusuf Ziya, Abidin Dino ve daha niceleri…

Salah Birsel edebiyatçıların birbirlerini övmelerini yeri geldiğinde yermelerini, acıyı tatlıyı, aralarındaki dedikoduları, tatlı çekişmeleri, çıkardıkları edebiyat dergilerinin ömürleri, kısacası dönemin edebiyat portresini gözler önüne sermiş. Kitabın ilk sayfasından son sayfasına kadar Beyoğlu’nda uyuyup uyanıyorsunuz.

Gözümüzde belirli kalıplara soktuğumuz yazarlar sanki yan masanızda gibi yakın oluveriyor bir anda. Tarafsız anlatımı her satırda hissediyorsunuz ve bu sebepten kendinizi olanları okuyormuş gibi değilde bir köşeye sinmiş izliyor gibi hissediyorsunuz. Ve kitap bitiminde karşı konulamaz bir Beyoğlu’na gitme isteği. Keyifli okumalar.

Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu
Salah Birsel
1976,
316 sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.