Sakız Sardunya

Günümüzde kitaba bağımlılık ne yazık ki internete bağımlılıkla evrimleşiyor. Çocuk kitaplarında ders ve öğüt verilmek istenmesinden dolayı emir tarzı cümleler kurulmakta, bu da zamanla çocukları kitaplardan uzaklaştırmaktadır. Çünkü çocuklara günlük yaşantıda o kadar çok nasihat veriliyor ki kitaplarda yer alanlar uygulamadaki etkisini yitirmektedir. Kitap okumak ve derslerinde başarılı olabilmeleri için emrivaki cümleler değil, daha gerçekçi hayat hikâyeleri ile çocuklara örnek metinler yazılmalıdır.

Çok satan romanları ile edebiyat dünyasında ismi sık sık geçen Elif Şafak’ın çocuklar için yazdığı “Sakız Sardunya” kitabı küçük okurların beğenisine sunulmuştur. 7-12 yaş arası çocukların seviyesine göre yazılmış; üslup ve dil bakımından çocukların dil gelişimine uygundur. Sadece hikâye kitabı değil, içinde efsaneler ve masallarında olduğu çok metinli bir kitaptır.

Sakız Sardunya kitabının konusu her geçen gün azaldığından şikâyet ettiğimiz okuma alışkanlığıdır. Sadece çocukların değil yetişkinlerin de her geçen gün azalan okuma alışkanlığı konu edinilmiş. Kitabı okuyan öğrenciler, anasınıfı ve sınıf öğretmenleri arkadaşlarımız genellikle olumlu eleştirmektedir.

Sakız SardunyaMasallar ve efsaneler gerçekçiliğe sahip olmasa da çocukların hayal gücünü geliştirme bakımından absürd olmayacak şekilde verilmelidir. Çocuk kitaplarında cümle içinde 7-8 kelime sınırı vardır. Anlaşılırlık düzeyi için yazar da buna dikkat etmiştir.

Elif Şafak, ismini sevmeyen kız Sakız Sardunya’yı Dünya küresinde bulunmayan 8. bir kıta ile yeni bir maceraya yola çıkarır. Bu macera için kürenin kitaplardan enerji alması lazım. Nerede kitapevi, nerede çocuk ve yetişkin kitaplığı varsa orada kürede ışıldayıp parlıyormuş. Burada yazarın kitapların gücünü belirtmek istemesi gerçekliği masalsı bir boyutla dile getirmiş.

Çocuk kitaplarında baş kahramanların genellikle baş belası olan arkadaşları olur. Sakız Sardunya’nın da başına bela olan sınıf arkadaşları var. Kitapta bu durum gözüme batsa da gerçek yaşamda çocuklar arasındaki bu çatışmalar sık sık gözlemlediğim vakalardır.

Tavsiye edilebilecek bir çocuk kitabıdır. Şu da var ki fuarlarda hiçbir niteliği olmayan edebi kıymeti bulunmayan köşe bucakta kitap satmak için çocuk avına çıkan simsarlardan çocukları uzak tutmak için yetişkinlerin okuması şarttır. Bilinçsiz okuyucular kendileri gibi bilinçsiz okuyucuların yetişmesine sebep olur. Çocukları iyi yazarlarla tanıştıralım.

Sakız Sardunya
Elif ŞAFAK
Doğan Egmont Yayıncılık
156 sayfa, 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir