Sahte Kraliçe

Eskiden sadece Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter okur, onların dünyalarındaki terimleri her şeyi öğrenene kadar ezberler ve yaşardık. Amma şimdi öyle değil. O kadar çok fantastik, ütopik kitap çıkıyor ki yetişmek, her büyülü ve farklı dünyaya kendimizi ait hissetmek imkânsız hale geldi.

Hepsine ya uzaktan bakıyor ya da kapağına, çok satanlarda olmasına aldanıp elimizi atıyor ama ilk sayfalardaki karmaşadan dolayı direnemiyoruz.

Öncelikle söylemeliyim ki Sahte Kraliçe böyle bir kitap. Fantastik ve kendine ait bir dünyası var. Ama karşılaşıp yarım bıraktığım diğer kitapların aksine beni dünyasının içine hemen aldı. Çünkü kurallar ve özellikler basit, sade. Öyle olduğu gibi de etkileyici bir dengeye sahip. Ben zaten az sonra size dünyayı biraz açıklamaya çalışacağım. O zaman kitaba daha da korkmadan başlayabilirsiniz.

Bir gün içinde bitirdiğim akıcılığı ve yalın diliyle kendini sevdiren bir kitap oldu. Gerçi artık Go kitap’tan çıkan kitapları korkmadan elime alabiliyorum. Çünkü gerek sayfa düzeni ve puntosu, gerekse konuları itibariyle çok çabuk okunuyorlar. Yine beni şaşırtmadı ve elimden bırakamadığım bir kitap oldu.

Kupari’de yaşayan insanlar bakırın büyünün kaynağı olduğuna ve onunla büyü sahibi olduklarına inanıyorlar. İki çeşit büyü var. Ateş büyüsü, buz büyüsü… Nadir de olsa ikisini de bir arada bulunduran insanlar var ki zaten ikisini içinde bulundurduğunun işareti olan ize sahip küçük bir kız bulduklarında onu yanlarına alıp geleceğin kraliçesi olmak üzere eğitmeye başlıyorlar. Elli de iz sahibi ve kehanete göre başa geçtiğinde en güçlü kraliçe olunacağına inanılan kişi. Böyle yetiştiriliyor ve gün gelip de kraliçe öldüğünde büyü Elli’ye geçecektir. Ama büyü Elli’ye geçmiyor. Elli hiçbir şey yapamıyor. O sahte kraliçe. İçindeki büyüyü ortaya çıkarmak için iğrenç işkencelere maruz kalan Elli bunları yapan ihtiyarlar denilen büyücü topluluktan kaçıyor. Hırsızların ve kaçakların olduğu bir mağaraya sığınıyor. Ama burada bilmediği şeyler öğreniyor. Elli’ye göre içinde büyü olan her çocuk ihtiyarlara teslim edilir. Ama bu mağarada bilinmedik birçok büyücü vardır.

Eğer fantastik serilere ilgi duyuyorsanız rahatlıkla okuyabileceğiniz ve çok seveceğiniz bir hikâyesi olduğuna garanti verebilirim.

Onu Kraliçeleri Seçtiler. Yanlış Seçim Yaptılar.

Daha küçücük bir çocukken Kupari’nin İhtiyarları tarafından, ateş ve buz büyüsünü ustalıkla kullanan kraliçe Valtia’nın varisi olarak seçilen Elli artık on altı yaşındadır. Kehanete göre gelmiş geçmiş en güçlü Valtia olacak olan Elli bütün hayatını tapınakta lüks içinde, büyücü rahipler tarafından eğitilip tahta çıkacağı güne hazırlanarak geçirmiştir. Ve o büyük gün gelip çatmış, büyücü kraliçe ülkesinin işgal edilmesini önlemeye çalışırken hayatını kaybetmiştir. Tahta çıkma sırası artık Elli’dedir. Elli yeni Valtia olarak halka takdim edilir ama ortada büyük bir yanlışlık vardır.
Ölen Valtia’nın büyüsü Elli’ye geçmemiştir. O gerçek bir kraliçe değildir. Büyünün ortaya çıkması için onu türlü işkencelerden geçiren İhtiyarların elinden kaçan Elli bir anda kendini sürgün edilmiş suçluların arasında bulur. Kimliğini gizleyerek bu yeni dünyada kendine bir yer edinmeye çalışırken hakkındaki kehanet ve Kupari büyüsüne dair acı gerçekleri öğrenir. Halkına duyduğu sevgi ve yeni dostlarına duyduğu sadakat arasında kalan Elli büyük bir savaşın eşiğinde, krallığı ve büyüsü tamamen ortadan kalkmadan doğru tarafı seçmek zorundadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Sahte Kraliçe
Sarah Fine
Go Kitap
449 sayfa, 2016

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir