Rüzgarın Gölgesi

Hala var olan serinin kaçıncı kitabı olduğundan emin olamadığım ama belli ki tek başına da okunan bir kitap olma özelliğine sahip Rüzgârın Gölgesi. Baskıları bittiği için çok aranan ve çok ünlü bir kitap. Ben de bu yüzden çok merak ederek başladım. Uzun bir zaman diliminde okumama rağmen bunun kitapla hiçbir ilgisi yoktu. Çok akıcıydı ve elime her aldığımda kitabın ne kadar güzel, dilinin nasıl usta olduğunu düşündüm.

Kendini hemen önümüze sermiş gibi görünen konusu, okudukça okudukça karmaşıklaşıyor ve mükemmel bir çözüme kavuşuyor. Küçük Daniel Sempere’yi babası unutulmuş kitaplar mezarlığına götürüyor ve oradan bir kitap seçip ömrü boyunca ona gözü gibi bakması gerektiğini söylüyor. Seçtiği kitap tüm kitapları yakılmış ve bulunamayan bir yazarın kitabı oluyor. Kitaba bayıldığı için yazarın nerede olduğunu ve geçmişini araştırmaya başlıyor. Olaylar buradan sonra başlıyor ve kendi geleceği yazarın geçmişiyle iç içe geçiyor ve hiç bilmediği bağlantılar sayesinde karmaşık bir olayın ortasında olduğunu fark ediyor. Yıllar geçip Daniel büyüse de araştırması bitmiyor.

Karakterlerin her biri kendine özgü ve ayrıntılı olarak aktarılmış ama bir karakter var ki hayran olmamak, sevmemek, onun her bir sözüne kahkaha atmamak mümkün değil. O da Fermin. Kitap sırf bu karakter için bile okunabilir.

1945 yılında, uzun süren İç Savaş’ın izleri Barcelona’da hala sürmektedir. Henüz çok genç olan Daniel Sempere bir kitapçı olan babasıyla birlikte Unutulmuş Kitaplar Mezarlığını ziyaret eder. Babası, oğluna bir kitap seçmesini, ona çok iyi bakmasını ve evlat edinmesini ister.

Genç Daniel, Julian Carax adlı bir yazarın Rüzgârın Gölgesi adlı eserini seçer. Bu adeta onun için uzun, gizemli ve sonu belli olmayan bir yolculuğun başlangıcı gibidir.

Okuduğu kitaptan çok etkilenen genç adam bu esrarengiz yazarın yaşamını ve ölümündeki gerçeği araştırmaya başlar. Böylece roman içinde yeni bir roman doğar.

Daniel tutku ve aşkın, kitapların gölgeli dünyasıyla nasıl kaynaştığını keşfettikçe garip yansımalar yapan bir aynanın oyununun içine düşer.

Rüzgarın Gölgesi
Carlos Ruiz Zafon
Altın Kitaplar
528 sayfa, 2005

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir