Rus İktidarının Kalbinde Putin

Muhalif Rus gazeteci Tania Rakhmanova tarafından Putin liderliğindeki yeni Rus imparatorluğunun nasıl totaliter bir yönetime dönüştüğünü anlatan siyasi bir kitap elimde. 2000’li yılların başında Kremlin ile yakın  ilişkileri olan birçok Rus bürokrat ve Sovyet komutanlar ile yaptığı ropörtajlar ile Avrupa’da tanınan bir gazetecidir Rakhmanova.

Eski bir KGB ajanı olan Putin sessiz ve sakin bir kişilik yapısına sahip göründüğünden Boris Yeltsin tarafından yardımcı olarak seçilmiştir. Yeltsin hasta olduğundan dolayı Kremlin’de iktidarın ipleri Yeltsin’in ailesinin –özellikle de kızının- elindeydi. Putin’in bugünkü iktidarı elinde tutup ülkenin lideri olmasını sağlayan KGB’nin halefi Rus istihbaratı SVR’dir. Tamamen bir planın parçası olan Putin bugün Rusya’nın tek adamıdır.

 Putin’in iktidara gelmesini sağlayan ise Rus oligarkların akıttığı milyon dolarlar olmuştur. Rus oligarklar SBKP’nin tekrar iktidara gelmemesi için Hasta adam Yeltsin’in yerine seçim yatırımlarını Putin için harcamışlardır. İlginç olan anekdot ise  Putin’in iktidara gelmesi için para akıtan oligarkların çoğu Putin’in hışmına uğrayarak Avrupa’ya sığınmıştır.

Putin meclis konuşmalarında ve basın açıklamalarında SSCB’nin yıkılışını yüzyılın en büyük jeopolitik trajedisi olarak görür. Fakat Putin sosyalizmin özlemini değil, elden çıkan milyonlarca kilometrelik toprağın özlemini duyuyordu.

 Putin kendisi hakkında yapılan en küçük olumsuz eleştiriyi kabullenmeyen bir psikopatolojiye örnek gösterilebilecek otokrat liderlik özelliği taşıyordu. Yeltsin zamanında basın özgürlüğünün görece daha serbest olduğu bir dönemde Putin’in iktidara gelmesinden itibaren iki yıllık kısa bir süre içinde televizyon ve radyo kanalları, edebiyat ve kültür dergilerine kadar bütün basın-medya organlarını kendi oligarklarının şirketlerinin elinde toplatmıştır. Putin için halkın gerçeği görebileceği tek yer televizyonlardır. Ve televizyon kanalları kimin elindeyse gerçeğin onun elinde olduğuna inanır. KGB döneminden kalma psikolojik propaganda araçlarını kendi iktidarı için kullanmaktan çekinmeyen bir liderdir. Putin ülkesindeki komünistlerin oylarını çekebilmek için SSCB dönemindeki komünist propaganda yöntemlerini kullanmaktan da çekinmeyecekti.

Putin dönemi birçok karanlık olaya da sahiptir. Çeçen savaşı Putin ve KGB’li arkadaşları tarafından tekrar başlatıldıktan sonra Moskova ve diğer birçok eyalette apartmanlarda bombalar patlatılmaya başlamıştı. İşin ilginci bu bombalamalardan Çeçenler sorumlu tutulsa da sanıklar arasında yer alan Çeçen direnişçi yok gibiydi. Aynı zamanda dava tutanaklarına erişim yasaklandığından olayın iç yüzü karanlıkta kaldı.

 Putin’e iktidarı hazırlayan oligarkları, eski KGB yöneticilerini ve medya patronlarının uyguladıkları yöntemlerin onu nasıl tek adam haline getirdiğini gazeteci Rakhmanova’nın gözlemleri ve araştırmaları ile tespit edebileceğimiz önemli bir kaynak. Bununla birlikte Putin’in iktidara gelmesinden sonra medyayı tamamen kendine bağımlı hale getirmesini, kendine bağımlı yeni bir oligark sınıfının doğuşunu sağlaması, ülkede kök salan yolsuzluklara kendi yönetimi için nasıl göz yumduğunu okuyacağız. Putin’in psikolojisini ve politikasının gizli kriptolarını çözmek için okunması gereken bir kitap.

Rus İktidarının Kalbinde-Putin İmpartatorluığunu Sorgulama

Tania Rakhmanova

Bilge Kültür Sanat

2016

376  sayfa

One thought on “Rus İktidarının Kalbinde Putin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir