Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 1-2

Sosyal medya üzerinden Rotasız Seyyah olarak tanıdık Mehmet Genç’i. Çalıştığı tam zamanlı işini 2010 yılında bırakarak, dünyayı gezme hayalini gerçekleştirmek adına yola çıkan bir gezgin kendisi. Dünyayı gezmek derken öyle Paris, Roma, Berlin, Londra gibi popüler yerlerden bahsetmiyorum. Pusulası, Nikaragua, Şili, Bolivya tarzı daha az turistik ve yerli hayatının daha yaygın olduğu yerleri gösterir. Seyahatlerinin ilk zamanlarında özellikle maddi açıdan problemler yaşamış olsa da gerek takipçilerinin yardımları gerekse bulduğu sponsorlar sayesinde gezilerine devam edebilmiş. 21 Ekim 2016 tarihinde ise gezilerini ve maceralarını kitap haline getirerek Ephesus Yayınları etiketi ile okuyucusuna sundu. Yol Hikayeleri, dağcılıktan yerli ayinlerine gittiği ülkeler hakkında birçok bilgi içeren dolu dolu bir kitap. Ayrıca bölümlerin sonunda ki QR kodlar sayesinde o bölüme dair çektiği fotoğraflara ulaşıp okuduklarımızı görselleştirebildik. ‘Yol Hikayeleri’nin içerdiği ülkeler şu şekilde:

Kamboçya
Filipinler
El Salvador
Moldova
Hong Kong
Guatemala
Kosta Rika
Rusya
Ukrayna
Tayvan
Brezilya
Portekiz
Singapur
Monaco
Honduras
Vatikan
Uruguay
Ekvador
Fransa
Sırbistan
Peru
Laos
Tayland
İtalya
Arjantin
Paraguay
İspanya
Malezya
Meksika
Katar
Macau
Şili
Bosna Hersek
Hırvatistan
Macaristan
Belize
Kolombiya
ABD
Panama
Bolivya
Nikaragua
Venezuela

Rotasız SeyyahÇok severek okuduğum ‘Yol Hikayeleri’nin ardından ikinci kitabın yayınlanacağı haberine çok sevinmişken bir de ön siparişle aldığımda imzalı geleceğini öğrenince havalara uçtum.

‘Yol Hikayeleri 2’ ilk kitaba göre oldukça kısa bir gezi süresini anlatıyor bu sebeple ülke sayısı daha az. Ancak yaşananın hemen ardından yazıldığından daha çok detay içeriyor. ‘Yol Hikayeleri 2’de Rotasız Seyyah ile İran’da Kaşkay Türklerini ziyaret edip Afganistan’da Taliban karargahına konuk oluyor, Tacikistan’ı gezip ve Kırgızistan’da Lenin Zirvesine tırmanıyoruz. İlk kitapta ki aynı bilgi çokluğu, heyecan ve macera ikinci kitapta da mevcut. Farklı olarak ilk kitapta yer alan QR kodların yerini bu kez fotoğraflar almış. Bu sebeple de tüm kitap kuşe kağıt. Bu durum kitabı ağırlaştırmış olsa da tam bir gezi kitabı havası olmuş ‘Yol Hikayeleri 2’. İki kitabı da çok severek okudum ve herkese tavsiye edebileceğim kitaplar. Gezisinin 1000. günü olan 10 Eylül 2017’de Türkiye’ye dönen gezgin, bakalım bundan sonra hangi ülkeleri gezecek ve biz takipçilerinin de tanımasını sağlayacak.

Yol Hikayeleri Tanıtım Bülteninden:

Son altı yıldır dünyayı gezmeye çalışıyorum. Eğer dokuz canım varsa, muhtemelen yollarda başıma gelenler yüzünden bir kaçını kaybettim. Ama gidilmeyen yerlere gitme ve gittiğim yerlerde yaşayan insanların fotoğraflarını çekme arzum hiç tükenmedi. Bu süre içinde yaşadığım iyi-kötü olaylardan hep bir sebep-sonuç ilişkisi çıkarttım. Hostellerde karşılaştığım, evlerine misafir olduğum, beraber gezdiğim yahut yolda tanıştığım insanlardan elimden geldiğince bir şeyler öğrenmeye çabaladım. Rotasız seyahatlerim sırasında karşılaştığım, 1992 yılında her şeyini bırakıp Honduras’ın ufacık bir adasına yerleşen Alman gezgin Reiner’dan da hayata dair çok şey öğrendim. Cep telefonu, bilgisayarı ve televizyonu olmayan, interneti ise hiç kullanmayan Reiner’ın şu sözünü zihnime kazıdım:
”Parayla sağlığı, arkadaşlığı, gerçek bir gülüşü, mutluluğu ve iyi bir uykuyu satın alamazsın…”

Yol Hikayeleri 2 Tanıtım Bülteninden:

Dünyayı karış karış gezmeye başlayıp kısa sürede Rotasız Seyyah adıyla internette fenomen haline gelen, fotoğraf projeleriyle gerek yurt içinde, gerekse BBC, The Telegraph ve Der Spiegel gibi gazete ve dergilerde adından söz ettiren Mehmet Genç, büyük beğeni toplayan ilk kitabının ardından yeni maceralarıyla bir kez daha okurların karşısına çıkıyor.
Sizler de bu kitabı okurken Tacikistan’ın Pamir Dağları’nda yaşayan Pamir Kırgızı Türklerinin çadırlarına misafir olup, Kırgızistan’daki 7134 metre rakımlı Lenin Zirvesi’ne tırmanacak; Afganistan’daki bir Taliban karargâhına girip, belki en az Mehmet kadar korkup heyecanlanacaksınız. İran polisleri tarafından ajan olduğu düşünülerek sorguya çekildiğinde şaşkınlığınızı gizleyemeyecek, çadırlarda yaşayan Kaşkay Türkleriyle yaptığı Türkçe sohbetlere dâhil olduğunuzda ise yüzünüzün güldüğünü fark edeceksiniz.
Ve öyle umuyoruz ki Mehmet’le beraber siz de gezecek, bolca görecek ve çok şey öğreneceksiniz…

Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 1-2
Mehmet Genç
Ephesus Yayınları
400 Sayfa, 2016

2 thoughts on “Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 1-2

 • 3 Kasım 2017 tarihinde, saat 20:53
  Permalink

  Sanırım ilk fırsatta okuyacağım. Tavsiye için teşekkürler.

  Yanıtla
 • 12 Şubat 2018 tarihinde, saat 02:30
  Permalink

  Kendisiyle bugun tesadufen nette gordum tanidim Simdi bende siparis veriyorum tesekkurler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir