Rikki

RİKKİ

Tombul tavşanlar ve zayıf tavşanlar, uzun tavşanlar ve kısa tavşanlar, akıllı tavşanlar ve akılsız tavşanlar, temiz tavşanlar ve kirli tavşanlar, kadın tavşanlar ve erkek tavşanlar ve hepsinin de iki uzun kulağı. Rikki’ nin de iki uzun kulağı vardı ama…

Rikki’de çok ister iki kulağının da dik durmasını ancak kulağının biri maalesef ki sarkık durmaktadır. Bütün arkadaşları onunla dalga geçer. Kimisi “sarkık kulak” der kimisi “sallanan kulak.” Rikki bütün bunara çok üzülür.  Arkadaşlarının yanına ne zaman yaklaşsa dalga geçmeye başlarlar. Rikki de bu yüzden kulaklarını saklamaya çalışır. Bir şapka takar başına, kulakları katlandığı için duyamaz ve canı da yanmaktadır. Daha sonra kulağının dik durması için bir havuç koymayı bile dener kulağına ama ne yazık ki bir türlü olmaz. Bir sürü deneme sonunda yine hüsranla karşılaşır Rikki. Ağlamaya başlar, herkesten uzaklaşmak ister, kimseyi görmek istemez. Sonra bir gün doktora gider. Doktor kendisine “bütün kulaklar farklıdır” demişti. Bütün yol boyunca bunu düşünür. Ve artık üzülmemektedir çünkü doktor haklı her kulak farklı.  annesinin kulağı güzel, babasının kulağı güçlü, dedesinin kulakları zeki, büyükannesinin kulakları ise yumuşaktı. Kendisininki ise birisi yukarıda birisi aşağıda duruyor. Rikki arkadaşlarını bir yere davet eder ve yanlarında bir havuç ve bir parça ip getirmelerini ister. Arkadaşları söyleneni yaparlar, buluşma yerinde hepsi ellerinde havuç ve iple hazır beklerken Rikki başlar verilecek derse. Hepsinin sağ kulağına havuç bağlar. İşte şimdi hepimiz aynıyız der! Bir kerecik de olsa aynıdırlar…

Rikki, farklılığın güzel olduğunu, dalga geçilmemesi gerektiğini gösteren çok güzel bir kitap. Bunu da hepimize sevimli gelen bir tavşan figürü kullanılması da daha da tatlı kılmış. Mesajları alttan vermiş. Çok severek okudum.  Herkesin her şeyi illaki eşit olacak diye bir kanun yok.

RİKKİ HEP KİTAP ile ilgili görsel sonucu

Biz aileler çocuklarımızla nasıl dalga geçilmesini istemiyorsak en ufak bir hatasında; elinde, yüzünde veya vücudunun herhangi bir yerinde aksaklık olanlarla “asla” dalga geçmemeli ve geçmeye kalkanlara da mani olmalıyız. Bilmeliyiz ki;” asıl özür ruhlardaki özürdür!”  bu düsturda bizler yaşamayı devam ettirirsek, çocuklarımıza ayna olarak daha güzel şeyler yansıtabiliriz.

Farklılıklar güzeldir, bu farklılıklara çok zaman tahammül edilemeyebilir ancak onlarla yaşamak da öğrenilebilir. Farklılıklarınızı sevin. Farklı olanlara saygı gösterin. Saygı görmediğinizde neler hissettiğinizi bilerek yaşayın, empati duygunuz gelişir.

Konuları güzel ve “ince mesajlar” veren kitapları çocuklarınıza kesinlikle alın ve okuyun. Kitap 4 yaş ve üzeri çocuklara hitaben kaleme alınmış. Çevirisini de çok beğendim. Hep kitap’ın çocuk kitaplarına da bakmanızı öneriyorum.

Sağlıkla, saygıyla ve sevgiyle…

HEP KİTAP
RİKKİ
YAZAN: GUIDO VAN GENECHTEN
2017, 32 sayfa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir