GenelKitap

Reading Slump’tan Nasıl Çıkılır?

Çok şanslısınız! Çünkü neredeyse hiç reading slump’a girmemiş birinden alacaksınız tavsiyeleri. Her seferinde başarıyla kitap okumaya devam ettim ben. Nasıl mı? Anlatacağım. Ama önce bu “READİNG SLUMP” neymiş bir bakalım.

Reading SlumpReading slump İngilizce olarak çevrilirse “Okuma yalpalaması” gibi bir şey oluyor. Biz ona okuyamama, tıkanma diyelim. Peki, belirtileri nelerdir? Hangi kitaba elinizi atsanız on sayfadan fazla okuyamazsınız. Okurken devamlı dikkatiniz dağılır. Kitabı bir kenara bırakıp dakikalarca duvara boş boş bakmaya başlarsınız. Kitaptan ve karakterlerinden nefret etmeye başlarsınız. En çok güvendiğiniz, en sevdiğiniz yazarın çok beklediğiniz kitabı bile olsa içine almaz sizi bir türlü.

Eğer bu belirtiler sizde de varsa hayırlı olsun. Nezle olmuşsunuz. Yani hastayken de aynı belirtiler görülebilir ondan diyorum. Bu yüzden ilk yapılacak şey panik olmamaktır ve bu sıkıntıların başka sebepleri olabilir mi, diye bir düşünmektir. Çünkü “Allah’ım sanırım reading slump’tayım.”,diyerek panik olursanız daha da batarsınız. Aynı bataklık gibi siz çırpındıkça sizi daha da içine çeker.

Reading slump yanık gibidir. Dereceleri vardır. Şimdi size en hafif yani 3.dereceden reading slump rahatsızlığı yaşayanların yapmaları gerekenleri anlatacağım.

Reading SlumpÖncelikle sizin sorununuz kitap sorunu olabilir. Gerçekten seveceğinizi düşündüğünüz bir kitap okumaya başlamalısınız. Elinizdeki kitap sizin için yanlış kitap olabilir. Kızlar için romantik komediler erkekler için de fantastik ya da bilim kurgu kitapları bu durumdan sağ kurtulmak için önerilir. Kitap yutulur, tehlike atlatılır. Ama buna rağmen aynı durumdaysanız sizi daha ağır vakalar sınıfına alabilirim.

Hafif atlatanlara bir önerim de mekân değişikliği ve motivasyondur. Kitabınızı hiç değiştirmeden mekân değiştirebilirsiniz. Bu aşama oldukça basittir. İsterseniz sandalyenizi, koltuğunuzu pencere kenarına çekersiniz, isterseniz de kendinize kalorifer yanında minderli bir köşe yaparsınız. Yanına hemen bir fincan kahve, sıcak çikolata, çay, biraz çikolata belki kuruyemiş koyarsınız. İsterseniz okuma lambanızı açıp odanın ışığını söndürürsünüz. Bu da sayfalara daha iyi odaklanmanızı sağlar.
Bir önerim de müziktir. 8tracks adlı uygulamayı indirip telefonunuzdan “reading” etiketindeki şarkı listelerini dinleyebilirsiniz. Sözlü müzik kafamı karıştırıyor derseniz eğer film soundtracklerini öneririm. Özellikle tarihi aşk okuduğumda ya da İskoçya’da Londra’da geçen lordlu, düşesli bir kitap okuduğumda bu tarz filmlerin müzikleri çok iyi oluyor. Aynı şekilde fantastik kitaplarda Harry Potter ya da Pan’ın labirenti gibi filmlerin müziklerini, korku gerilim kitaplarında insanı ürperten müzikleri, romantik kitaplarda Amelie’nin müziklerini dinlemeye bayılıyorum.

Reading SlumpGelelim 2.dereceden reading slump mağdurlarına. Sizlere önerim kitap okumaya biraz ara vermenizdir. Ama çok fazla da değil. Bir günü geçmesin. Hatta mümkünse aynı gün içerisinde bu dediğim etkinlikleri yaptıktan sonra kitabınıza geri dönün.

Sabah kalktınız ve kitap okumak içinizden gelmiyor. Boş gününüz diyelim ki. Film izleyin, dizi izleyin. Ama bu dizi ve filmler sizi okumaktan uzaklaştıracak tarzda olmasınlar. Hatta mümkünse bir kitapçıda geçmeleri tavsiye edilir. Ama bu kadar olmuyorsa bile kitaptan uyarlama da bir yazarın hayatını anlatan bir film olabilir. Film için size önerilerim; Mesajınız var, aşkın kitabı, julie &julia, şeytan marka giyer, Northanger manastırı, Harry Potter, Nothing hill, Aşkın son mevsimi, Kefaret. Dizi için önerilerim ; Gilmore Girls, Outlander, Northern exposure, Parenthood, Yeditepe İstanbul.

Dışarıda vakit geçirmek de eve dönüp kitabınızı okumak istemenize, o sessiz ortamı, dinginliği özlemenize yol açacaktır.

Dergi okuyabilirsiniz. Kısa kısa yazılar okumak yardımcı olacaktır.

Çizgi roman okumak sizi biraz daha okumaya yaklaştıracaktır.

Benim çok sık başvurduğum yöntem okuyamadığım kitaplar hakkındaki olumlu yorumları bookstagramlardan ya da booktuberlardan takip etmektir. Böylece onların anlatış şekillerine göre şevkle kitabıma dönebilirim.

Bir diğer başvurduğum yöntem de internette kitap ve kahve resimleri, kitapçı resimleri bakınmaktır. Az da olsa etkili oluyor.

Reading SlumpBir kitapçıya gitmek ve ya internetten kitap siparişi vermek neredeyse kesin olan bir yöntemdir. Bekleyen yeni kitaplarınıza koşmak için elinizdekini hemen bitirirsiniz.

Bütün bunlarla vakit geçirdikten sonra dönüp 3.dereceden olanlara verdiğim önerilerle kitabınıza devam edebilirsiniz. Ama hala olmuyorsa, okuyamıyorsanız, 1.dereceden yanıksınız pardon reading slumptasınız demektir.

1.dereceden reading slumpta olanlarınsa yapacağı tek şey vardır. O okuyamadıkları ilk kitabı bitirmek. Ne şekilde olursa olsun asla ve asla ve asla başka bir kitaba başlamamak ve devam ettirmemek gerek. Sadece ve sadece o takılmanıza sebep olan kitabı bitirmelisiniz. Bitirdiğinizde duyduğunuz rahatlıkla inanın tüm kitaplara deli gibi saldıracaksınız.

Ben bu derece kötü durumlara düştüğümde yaptığım tek bir şey vardır. Kimse bunu bilmez, görmez. Ama sevap kazanmak için sizlerle paylaşacağım.

“O kitapla uyurum arkadaşlar.”
Ama öyle sabah akşam okumaktan bahsetmiyorum. Kitabı alırım, sarılırım ve uyurum. Çünkü o kitabı okuyabilmem için onu sevmeye ihtiyacım vardır. Kitabı ezerim diye korkmayın. Benimkilerde hiçbir hasar olmadı. 😀

Umarım yararlı bir yazı olmuştur sizler için. Umarım hiç buradaki yöntemlere ihtiyaç duymadan soluksuz okursunuz tüm kitaplarınızı. Ama olur da okuyamazsanız bu yazı her zaman burada sizleri bekliyor.

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

10 Yorum

  1. Süper bir yazı olmuş! Ellerine sağlık. Şuana kadar okuduğum en bilgilendirici yazı 😀 Ayrıca sanırım ben kendi kendimi üçüncü dereceden birinci dereceye getirmişim, tebrikler. Bana hep dediler ki okuyamıyorsan bırak, sıkma falan. Meğer üstüne gitmem lazımmış birinci derecedeyken 😀 Elimde okuduğum kitap bitsin hemen öyle yapacağım! Bir ay bile sürse okumam, o kitap bitecek 😀

  2. Tam da gerektiği anda böyle bir yazıya denk gelmek beni çok mutlu etti. Okurken hem eğlendim hem de bu durumumu nasıl çözebileceğimi; bir tek benim sorunum olmadığını öğrenmiş oldum 🙂 Çok teşekkürler, elinize sağlık 🙂

  3. Hayat kurtardın çok teşekkür ediyorum sana. Bu okuduğum ilk yazın ama yazdığın birkaç cümle samimiyetini anlattı 🙂 bekleyen bir sürü kitabın da kurtarıcısı oldun seçilmiş kişi 🙂

  4. kadınlara romantik komedi erkeklere bilim kurgu gibi bir cinsiyetçilik, kitap okuyan birine hiç yakışmadı. ben bir kadınım ve romantik türden nefret eder, bilim kurguya bayılırım. cinsiyetçilik konusunda da bir iki kitap okumanızı öneririm.

  5. Ben bir kızım ve romantik-komediden nefret etmemle birlikte bilim-kurgu ve fantastik kitaplara bayılırım. Tavsiyelerin işe yaradı teşekkürler ama cinsiyete göre kitap önerilmesi hayatımda gördüğüm en saçma şeylerden biri. Şimdi diyeceksin, ne alaka? Ama yazmadan edemedim. Bu beni çok rahatsız ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı