Reading Slump’tan Nasıl Çıkılır? 2

Daha önce reading slump denilen okuyamama durumundan nasıl kurtulunacağını anlatan bir yazı yazmıştım. O yazıyı yine sitede bulabilirsiniz. İlk yazıdaki tavsiyelerin yanı sıra işe yarayan birkaç püf nokta için ise ikinci yazıyı yazıyorum.
Önce bu okuyamama durumunu açalım. Özellikle okumak istediğiniz çok kitap olduğunda ya da birkaç kitabı birlikte okumaya çalıştığınızda ortaya çıkan durumdur. Elinize ne alsanız bırakırsınız. Bazen kitabı elinize almak bile içinizden gelmez. İşte bu durumlarda yapılacak birkaç şey;

1-) Kitaptan notlar almak. Kitabın iç kapağına birkaç yapışkanlı kâğıt, ayraç yerine de kalem iliştirmek sizin kitapla daha iç içe olmanızı sağlayacaktır. Böylece hoşunuza giden küçük bir alıntı, araştırmak istediğiniz bir bilgi ya da kitaptaki konuya dair kendi görüşünüz olduğunda cümlelerin altını çizebilir, kitaba zarar vermek istemezseniz kâğıda notlar alabilir ya da o sayfayı işaretleyebilirsiniz.

2-) Kitap defteri tutmak. Bunlar illa ki kitapçılarda hazır satılanlardan olmak zorunda değil. Sevdiğiniz bir defteri anında kitap defteri haline getirebilirsiniz. Hem içini de siz tasarlamış olursunuz. Her sayfayı bir kitaba ayırarak o kitaba başlama ve bitiş tarihlerinizi yazabilir, kitabın adını, türünü ve karakterlerini ekleyebilirsiniz. Böylece hepimizin mustarip olduğu çoğu kitabı okuduktan sonra unutma derdine de son vermiş olursunuz. Kitabı özetleyebilir, içlerinden alıntılar yazabilir, kitabın kapağının ya da bir takım karakter resimlerinin çıktısını alarak o sayfaya yapıştırabilir, kitabı puanlayabilirsiniz.
Kitapları türlerine ya da puanlarına göre renkli kâğıtlarla işaretleyebilir, böylece biri sizden spesifik bir kitap önerisi istediğinde defterinizi açıp onun seveceği ideal kitabı bulabilirsiniz. Bunlar kitap defteri hazırlamanın en temel yararlarıdır. Ama dediğim gibi böyle bir defter tutmak sizi yarım bıraktığınız ya da elinize almadığınız kitapları okumaya teşvik edebilir.

3-) Birden fazla kitap okumak istemeniz sonucu ortaya çıkmışsa bu durum kitaplarla mekânları ayırmak sizin tek çareniz olabilir. Mesela iki kitabı birden okuyorsunuz, bu yüzden bazen ikisini de elinize alasınız gelmiyor ya da birini okurken diğeri aklınızda kalıyor. Bir tanesini evde bırakın, bir tanesini işe ya da okula, her gün nerede vakit geçiriyorsanız orada bırakabileceğiniz bir dolabınız varsa orada bırakın, yoksa çantanızda taşıyın ama eve gelince o kitabı asla çantanızdan çıkarmayın. Böylece evde tek bir kitabı okuma hakkınız, işte, okulda ya da yolda da başka bir kitabı okuma hakkınız olacak. Böylece biraz uzun sürse de iki kitapta da ciddi ilerlemeler kaydederek iki kitabı birden bitirmenin rahatlığına kavuşacaksınız.

4-) Sizi zorlayan kitabı rafa kaldırmak. Bu kitabı gözünüzün önünden kaldırın ve kendinize hemen en akıcı bulduğunuz yazarı seçin. Ama diğer kitabı tamamen unutup yarım kalanlar ailesine katılmasını istemiyorsanız her gün bir kere kafanızda okuduğunuz yeri küçük bir özet geçin. Bu şekilde yarım bıraktığım kitabı ara sıra hatırlayarak yıllar sonra devam edip bitirmişliğim bile var ama siz yılları beklemeyin ve okuduğunuz kitabı bitirdikten sonra yine sizi zorlayan kitabınıza dönün.

Son olarak diğer yazımda da söylediğim gibi tüm bu önerilere rağmen okumak istemiyorsanız okumayın. Başka şeylerle uğraşın. Sadece unutmayın. Araya çok zaman koyarsanız bu okuyamama durumu okumama durumuna yol açabilir. Çoğu kişiden “Ben eskiden her hafta bir kitap okurdum. Şimdi hiç okumuyorum.” cümlesini duyuyorum. Eğer kitap okumayı hobi olarak görür ve sıkıldığınız an bırakırsanız o artık eskide kalmış hobiniz olur. Kitap okumayı bazen ruhumuzu doyuran bir ödev gibi görmek gerekir, nefes almak gibi… Asla bırakmamamız gereken bir ilaç gibi…

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.