Psyche ve Eros’un Ölümsüz Aşkı

Psyche, Milet kralının üç kızı içinde en güzel olanıdır. Öylesine güzeldir ki, bunu kıskanan Afrodit, oğlu Eros’a okuyla kızı vurmasını ve bir canavara aşık etmesi görevini verir. Ancak Eros görür görmez kıza kendisi aşık olur. Evlenmesini isteyen ailesi Kâhine danışırlar. Kahin, kızlarını bir tepenin başına bırakırlarsa, kocasının oradan kendisini alacağını söyler ve kızı Zephyr (Batı rüzgarı) oradan alıp götürüverir.

Derin ve ılık bir uykuda olan Psyche gözünü açtığında muhteşem bir saraydadır ve gece karanlık olduğunda ise Eros pencereden gelip geceyi onunla geçirmektedir. Eros kanatlı bir tanrı olduğundan kızın kendisini görmesini istememekte ve bu nedenle gecenin kör karanlığında Psyche’nin yanına gelmektedir. Bir süre sonra ailesini özleyen Psyche, eşinden onları görmek için izin ister.

Eros bunu kabul eder ama onların dediği hiçbir şeyi yapmaması gerektiğini anlatır. Psyche kabul eder. Bir gün ablaları sarayda onu ziyarete gelirler ve bu muhteşem yaşamı kıskanınca Psyche’yi, Eros’un çirkinliğinden utanan bir yaratık olduğuna inandırırlar. İçinde şüphe uyanan Psyche, bir gece elinde gaz lambası ile Eros’a yaklaşır. Diğer elinde ise bir hançer vardır.

Lambanın ışığında Eros’un güzel yüzü gözükmüştür. Psyche şaşkınlıkla bakarken lambanın içindeki kızgın gaz yağ Eros’un üzerine damlar.Büyük bir acı ile uyanan aşk tanrısı Eros camdan kaçıp gider ve dönmez. Psyche tanrılara yalvarır. Araya giren Zeus, Eros’a Psyche’yi affetmesini söyler, o da affeder ve Kızı Olimpos dağına götürür.

Zeus’un önünde ambroisa içip ölümsüzlüğe kavuşan Psyche, nihayet Eros ile büyük bir törenle evlenir ve ölümsüz aşkları hiç bitmez.

PSYCHE & EROS’UN ÖLÜMSÜZ AŞKI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir