Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi (Röportaj)

Kitap Cafe: Koloninin başlangıcında hayal edilenler bugünkü konumunun ötesine geçti mi? Yoksa yapılacak daha çok iş var mı?

Hakan Körpi: Hayallerimizin önüne geçmek mümkün değil. Zira her saat her gün daha fazla ne yapabilirizi düşünen ve projelendiren bir ekibimiz var. Ahmet Şahin ve Ailesi özellikle engelli çocuklarla ilgili birçok değerli projeye imza atıyorlar. Bizlerde ekip olarak bu hayalleri hayata geçirmek üzere var gücümüzle çalışıyoruz. Her yıl daha da gelişerek yolumuza devam ediyoruz. Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, bu yıl yaptığımız 8. çalıştay dahil olmak üzere şimdiye kadar 53 ülkeden 550 sanatçıyı bir araya getirerek kısa bir sürede ülkemizin en çok konuşulan, ilgi gören sanat etkinliklerinden biri olmayı başardı. Sanat ortamına ve ülkemize bu güzel oluşumu katmış olmaktan kıvanç duyuyoruz.

Kitap Cafe: Bu projelerinizle ilgili aldığınız ödüller var mı?

Hakan Körpi: Aldığımız en güzel ödül hiç şüphesiz gönüllerde yer almak. Geçtiğimiz yıllarda aldığımız iki farklı ödülle başarımızı taçlandırdık. Tüyap Artist 2013/23. Uluslararası Sanat Fuarı tarafından verilen ‘Sanatsever Kurum Onur Ödülü’ ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından kuruluşunun 20. yılı anısına Türk Dünyası kültür, sanat ve bilim alanında üstün hizmetlerde bulunan kişi ve kurumlara şükran nişanesi olarak verilen ‘TÜRKSOY 20. Yıl Madalyası’na da layık görüldük. Her ne kadar bu başarıların sahibi olarak biz gösterilsek de biliyoruz ki bu başarılar hepimize aittir.

Portakal Çiçeği

Kitap Cafe: Çocuklarla ilgili projenizden kısaca bahseder misiniz?

Hakan Körpi: Elbette… Özel Eğitim Kurumları adıyla ifade edilen ve bu okullarda eğitim alan engelli çocuklarımızdan 30 tanesini öğretmenleriyle birlikte Sapanca Doğapark’ta bir hafta eğitime alıp misafir ettik. Bu öğrencilerimizin 3-4 senede alamadıkları gelişim ve sosyalleşmeyi burada 1 haftada sağladıklarını gördük. Bu pozitif gelişmeden sonra sayımızı iki katına çıkarma kararı aldık. Tüm bu çalışmaların sonunda ise resim yarışmasının sergisini Port Art Galeri’de sergileyip, tüm okullara arşivlerinde bulundurmak üzere kataloglar gönderdik.

Bu yıl bir başka güzel gelişme ise yarışmamızı ve tüm enerjimizi engelli çocuklarımıza ayırmak oldu. Halihazırda 30 yerine 100 öğrenci hedefine doğru yol alıyoruz. Aldığımız en güzel karar ise bize resim yollayan binlerce öğrencinin tamamını birinci ilan etmemizdir. Bu öğrencilerimizin tamamına isim isim başarı ve teşekkür belgeleri hazırlayıp, okullarına yolluyoruz.

Diğer bir projemiz ise üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakülteleri öğrencileri arasında yaptığımız ‘Anı Heykelciği’ yarışması. Yarışma kapsamında seçici kurulumuz tarafından değerlendirilen eserler her yıl, Port Art Gallery -5’de sergilenmekte.

Kitap Cafe: Peki sizi en fazla etkileyen projeniz hangisidir?

Hakan Körpi: Tüm projelerin bizdeki yeri farklıdır. Hepsi bizim büyüyüp, yetiştirdiğimiz çocuklarımız gibi adeta. Cumhuriyet sergileri projemiz özel bir öneme sahip. Ancak Engelli çocuklarımızla yaptığım her projenin de yüreğimdeki yeri farklıdır. Örneğin en son katıldığımız fuar ve açtığımız sergilerde bir ilke de imza attık. Çocuk yarışmalarında bize yollanan tüm resimleri TEV ile işbirliği yaparak fuar ziyaretçilerine hediye ettik. On binlerce resim dağıttık. Üniversiteler ve okullar da özel istekle bu resimleri aldılar. Resmi hediye ettiğimiz her bireyden bir ricamız oldu. Gönlünden geçen bir rakamı TEV’in kumbarasına atmasını rica ettik ve toplanan bu para engelli öğrencilere burs verilmek üzere TEV’e bağışlandı. Resim yollayan tüm öğrenciler bir kardeşlerine burs verilmesine de katkıda bulunmuş oldu. Bu resimleri hediye ettiğimiz öğrenci ve ailelerden de ayrı bir isteğimiz daha oldu. Resmin arkasında öğrencinin adı soyadı ve tüm iletişim bilgileri mevcuttu. Bu öğrenciye mektup yazmasını ve arkadaş olmasını istedik. Binlerce mektup yollandı. Umarım bu dostluk ve arkadaşlıklar devam eder. Bu projeler her biri hayatımızda büyük yer eden unutulmaz projelerdir.

Kitap Cafe: Sıradaki sergilerinizden bahseder misiniz?

Hakan Körpi: Sıradaki en önemli sergimiz engelli öğrencilerimizle 7 Ocak 2017’de Beşiktaş MKM’de açacağımız sergisidir. Tüm engelli okulların davetli olduğu sergide 3 bine yakın eser sergilenecek. Bu sergimizde de TEV ile işbirliği yapıp, yüzlerce engelli çocuğumuza burs sağlayacağız. Mektupların yine ülkemizin en ucra köşelerine kadar ulaşmasına gayret edeceğiz. Çocuklarımızı yüreğimize sığdıracağız. Ben bu vesileyle tüm bu güzelliklere vesile olan Ahmet Şahin ve Ailesi başta olmak üzere bu başarıda emeği olan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Hakan Korpi

Kitap Cafe: Görüşme için yoğunluğunuz arasında www.kitapcafe.com a vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Hakan Körpi: Keyifli sohbet için ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir