Pastoral Senfoni

Pastoral Senfoni

Kitabı okumaya başlamadan önce bir manzara resmine ya da bir ormana bakın uzun uzun. Sonra rüzgarın size verdiği konseri kulaklarınızda duymaya çalışın..

En kolayı, Beethoven’ın ‘Pastoral Senfoni’sini dinleyin. Çünkü kitabı okurken Pastoral Senfoni’nin notaları gibi satırlar dinleyeceksiniz.

1947’de Nobel Edebiyat ödülünü kazandıran Pastoral Senfoni, yazarın kendi hayatından da izler taşımaktadır.

Kitapta Protestan bir kilise papazının, iyilik yapmak adına evine kör bir kız olan Gertrude’yi alışı ve hayatının nasıl değiştiği anlatılmaktadır.

Genç kıza hayatı sıfırdan başlayarak öğretir. Kör kız dünyayı yeniden keşfederken bir yandan da kalbini papaza açar. Papaz da kendini kızın büyüsüne bırakır.

“Birden İsa’nın şu sözleri ışık saçarak belirdi gözünün önünde. ‘Eğer kör olsaydınız, hiç günahınız olmayacaktı.’ Günah ruhu karartan, onun huzuruna gölge düşüren şeydir. Gertrude’un bütün varlığından etrafa yayılan o eksiksiz ve mükemmel huzur, günahı hiç tanımıyor olmasından kaynaklanıyor. Onda açıklıktan, duruluktan ve aşktan başka bir şey yok”.

Aşk’ın kendinde yarattığı ikilem, karısı ile çocuklarına karşı hislerini ve düşüncelerini etkiler. Bir yandan da kör kıza aşık papazın oğlu Jacques’in babasıyla katolik ve protestan mezheplerine ilişkin yaşadıkları görüş aykırılığı kitapta geniş yer bulur.

Papaz hem oğlunun inanışlarına yol göstermeye çalışır, hem de oğlunun kör kıza olan aşkını engellemeye çalışır. Gertrude için ise papazla yaşadıkları olağandır.

Kitap papazın ağzından günlük şeklide aktarılmaktadır. Papaz kendini sorgularken bir yandan da okuyucuya din, inanış , yaşadığı bölge kültürü ve insanı hakkında da bilgi aktarmaktadır.

Papaz, Jacques ve Gertrude’nin içinde olduğu düğüm, kör kızın ameliyat olduktan sonra görmeye başlamasıyla çözülür.

Kitap, şaşırtıcı bir şekilde sonlanmaktadır.

“Ağlamak isterdim. Yazık ki kalbimi bir çölden daha çorak hissediyordum.”

Pastoral Senfoni
Andre Gide
Timaş Yayınları
96 sayfa, 2015

» Dilek Özcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hür - Ezgi Durmuş

Hür – Ezgi Durmuş

 Ezgi Durmuş’a dair yazacaklarım bir hayli var, amma velakin konu o değil konu Hür. Şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir