Palto

“Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık”
Dostoyevski

Çok sevdiğimiz, ayrı bir yere koyduğumuz ve yere göğe sığdıramadığımız Dostoyevski’nin bu cümlesini okuduğumda, bugüne kadar nasıl olur da Gogol’ün Palto’sunu okumadığımı düşünüp hayıflandım kendi kendime. Hiç zaman kaybetmeden aldım kitabı. “Bir Delinin Hatıra Defteri”, “Palto” ve “Burun” hikayelerinden oluşan incecik bir kitaptı. ” Ayrıca çok da sade bir dile sahip. Hatta daha ilk sayfalarda kendinizi hikayenin içinde hissedebilecek kadar sade.

Gogol bu üç hikayesi ile (aslında diğer eserleri de buna dahil) büyük tepkiler almış ve ülkesini ve insanlarını küçük düşürmekle ve ihanetle suçlanarak çok zor günler geçirmiş- hatta bu nedenle psikolojisinin bozulduğu bile söyleniyor- ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

Hikaye, çok zor koşullarda ve uzun sürede para biriktirerek diktirdiği Palto’su uğradığı saldırıda hırsızlar tarafindan çalınan ve onu bulabilmek için üst düzey bir yöneticiden yardım isteyen ama azarlanıp kapı dışarı edilen Akakiy Akakieviç’in üzüntüden girdiği psikolojinin etkisini kaldıramayıp ölümüyle sonuçlanacaktır . Akakiy Akakieviç’in ruhunun sokak sokak dolaşıp insanların üzerinden paltolarını çalan bir hayalete dönüştüğü dedikodusu şehri saracaktır.

Hikaye; başkahramanımızın hayaletinin, paltosunu bulmak için yardım istediği üst düzey yöneticinin paltosunu çalmasıyla son bulacaktır. Böylece belki ruhu da huzur bulacaktır.

Palto, Çarlık Rusyası’nda sıradan insanları gerçekçi bir şekilde ele almış ve baskahraman Akakiy Akakieviç’in paltosu üzerinden sınıf farkını ve insanlar arasında ki eşitsizliği konu almıştır. Dostoyevski’nin de belirttiği gibi Gogol, bir çok yazarı ve eseri, Gogol’ün Palto’sundan çıktığını düşündürecek kadar etkilemiştir.

Klasik okumak isteyen okurlara kesinlikle ilk sıraya Gogol’ü almalarını tavsiye ediyor ve keyifli okumalar diliyorum.

Palto
Nikolay Vasilyeviç Gogol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir