Oz Büyücüsü

Büyük ihtimalle şimdi bahsedeceğim bu kitabı hepiniz okumuşsunuzdur. Yani benöyle tahmin ediyorum. Öyle tahmin etmemin çok geçerli sebepleri var. Oz büyücüsü, orijinal adıyla The Wonderful Wizard of Oz, bir kere 1900 yılında yazılmış. Dünyada çocuklar için bir şeyler yapılmasının geçmişi özellikle de edebiyat alanında çok eskilere dayanmaz. O sebeple 117 yıl önce yazılmış ve halen dünyanın hemen her diline çevirisi yapılarak tüm dünyanın tanıdığı bir eser haline gelmiş bu eser, çocuk edebiyatının klasikleri arasındadır. O eskimeyen kitaplardandır.

Oz büyücüsünün bizim ülkemizde en çok tanınmasına sebep olan şey kitabından ziyade sinema filmi olmuştur. L. Frank Baum’un imzasını taşıyan, ortaya koyduğu karakterlerle okuru hayal gücünün sınırsız dünyasında dolaştıran eser, 39 yıl sonra MGM stüdyolarının kitabın haklarını satın alması ile birlikte beyaz perdeye uyarlanmıştı. Yarı müzikal tarzda çekilen film istenen hasılat rekorlarını kıramamışsa da 1939 yılının ödül sezonuna damga vurmayı başarmıştı. Akademi Ödüllerinde; En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Sanat Yönetmenliği, En İyi Özel Efekt, En İyi Film Müziği ve En İyi Özgün Şarkı dallarında aday gösterilmişti. En İyi Film Oscarı’nı aynı kategoride aday gösterilen Gone with the Wind’e kaptıran Oz Büyücüsü, törenden En İyi Film Müziği ve En İyi Özgün Şarkı Oscar’ları ile ayrılmıştı.

Kitabın konusuna gelince; kahramanımız Dorothy, Kansas’ta eniştesi ve teyzesi ile tek odalı bir yerde yaşayan küçük bir kızdır. Çok iyi kalplidir, mutlu olmasını bilen bir çocuktur. Bir gün kapıldığı bir hortum yüzünden bambaşka diyarlara yolculuk eder. Yolculuğu esnasında yanında küçük köpeği Toto vardır ve daha sonra bu yolculukta üç arkadaş daha edinir. Bir Korkuluk, bir Teneke Adam, bir de Aslan. Dorothy’nin bir kaza sonucu gittiği bu diyarlar garip yaratıklar, sihirler ve cadılarla dolu bir yerdir. Genelde hikâyeler ve masallarda kahramanın yolculuğunun başlangıcından itibaren kahramanı olgunlaştıran olaylar başlar. Ama Oz Büyücüsünde kahramanımız bir çırpıda yolculuğunun son noktasına gider ve dönüş yolunda yaşar tüm olayları. Evine dönmek için birçok zorlukların üstesinden gelmek zorunda kalan Dorothy aynı zamanda yol arkadaşlarının hayallerinin gerçekleşmesi için de elinden geleni yapar.

Oz BüyücüsüOz Büyücüsü yani orijinal adıyla The Wonderful Wizard of Oz, okurlarının ilgisine bakılırsa daha çok uzun yıllar basılmaya devam edecek. Alt okuması çok yoğun olan ve alanında uzman birçok kişinin hakkında sayısız makaleler yazdığı Oz Büyücüsü insanları sonsuza dek büyülemeye devam edecek gibi görünüyor.

“Korkuluk içini çekti.
Anlayamam, doğru! Siz insanların kafasında da beyin yerine saman olsaydı benim yaptığım gibi güzel şehirlerde yaşardınız. Kansas’ta hiç kimse kalmazdı o zaman. Beyninizin olması Kansas için büyük bir şans.”

“Muhafız Dorothy’e göre bir gözlük buldu ve ona verdi. Dorothy gözlüğü taktı. Gözlüğün sapları yoktu. Bunun yerine altından iki bant vardı ve bantların ucu kızın kafasını arkasında birleşiyordu. Adam birinin ucunda küçük bir kilit bulunan bu iki bandı birbirine geçirip boynunda asılı duran küçük bir anahtarla kilitledi. Kız istese de çıkaramazdı artık onları, zaten çıkarması için de bir sebep yoktu. Gözlerinin kör olmasını istemezdi.”

Oz Büyücüsü

L. Frank Baum
Erdem çocuk
176 Sayfa, 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir