Ormanı Yemek Yasak

Çocuklar için kurulan yayınevleri yıllar öncesine göre oldukça fazla. Nicelik olarak artmakla kalmayıp nitelik bakımından da epey iddialılar. Üniversitelerde çocuk edebiyatı alanına verilen önemin artması, bu yönde seminer ve sertifika programlarının düzenlenmesi, yazarlık atölyelerin ciddiye alınması yayın dünyasının ve çocukların yüzünü güldüren bir etki yarattı.

Cezve Çocuk, çocuk edebiyatı dünyasına açılan oldukça renkli ve neşeli pencerelerden biri oldu. Şimdiye dek, tanınan birçok isimle birlikte küçükten büyüğe yüzlerce çocuk okuruyla buluştu. Raflarda yerini alan son çalışmalarından bir tanesiyse Ormanı Yemek Yasak. Yeşil Kafalar genel başlığı ile kaleme alınan Ormanı Yemek Yasak, serinin ilk kitabı.

Ormanı Yemek Yasak, ilk ve ortaokul seviyesine uygun olup, çocuklara doğayı ( yeşili ) sevdirmek için kaleme alınmıştır ki serinin adının “Yeşil Kafalar” olması da bu sebepledir. Uzun sayılabilecek bu hikâyede, küçük ve doğasever kasabaların, turizm adı altında sanayileşmesi ve yeşil güzelliklerini kaybetmesi anlatılıyor. Bunu engellemeye çalışan ve fırıldak zekâlı fikirlerini hayata geçirme üssü olarak gördükleri ağaç evlerinde gizli planlar yapan bir grup çocuğu da tabii ki. Zaten olay örgüsü, bu yeşil grubun maceraları etrafında dönüyor.

Kerem, Hazal, Gökçen ve Cengizhan köyde yaramazlıkları, oburlukları ve dakika başı çıkardıkları icatlarıyla tanınırlar. Aralarından bir tanesi de kasabaya turizm merkezi yapıp yeşili katletmek için gelen mühendisin çocuğudur. Hikâyenin çatışma yaratan kısmı da burasıdır zaten. Grubun kendi içerisinde bölünmesi, ormandaki gizemli yaratıklar, ağaç evin diğer çocuklardan tarafından fark edilme tehlikesi, birden ortaya çıkan kemikler ve ortadan kaybolan eşyalar hikâyeyi sürükleyici ögelerdendir. Yeşil Kafalar’ın, doğayı anlamaktan oldukça uzak bir doğal yaşam merkezinin kurulmasını engelleyebilip engellemeyeceğinin cevabı ise kitabın sayfaları arasındadır.

Ormanı Yemek YasakKitap; doğal dengenin bozulmasından eski kültürel donanımlara, hayvanların uçuk kaçık alışkanlıklarından köyün delisi Hasan’a, küçük yerleşim merkezlerinin yaşam standartlarından büyük şehirlerin oksijensiz hava sahasına, gökyüzündeki gemilerden danaayağı jölesinden canavarlara, kuşların yankesiciliğinden komandolara, Kızılderililerden başbakana, sadaka taşlarından şifrelere, Domatesli Makarna İçin Kullanılan Fesleğenlere Destek Günü’nden kirpilere, dişi gergedanlar için düzenlenen bir dakikalık saygı duruşundan inşaat tüyolarına, kafataslarının içindeki okyanuslardan aburcubura, Mösyö Pötibör’den Kedi Kırlent’e, Fukulotali Kremalı Pudişko’dan Çatıdaki Gezegenler’e kadar birçok komik ve yeşil şeyi cildinin içinde barındırıyor.

“Bu kitap, Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde çocuk kelimesinin karşılığı olarak geçen “Büyüklere yakışmayacak daha çok küçüklerin yapabileceği gibi davranan kimse” açıklamasının ne kadar haksız olduğunu göstermek için kaleme alınmıştır,” notuyla başlayan Ormanı Yemek Yasak, çocukların neşeyle kaplı yeşil bir kasabada atılacakları ilginç ve ders çıkarıcı bir maceranın anahtarı niteliğinde. İkinci kitabının hazırlığına da başlanılan seri, okurlarıyla buluşmak ve tanış olmak üzere raflarda yerini aldı.

Melih Tuğtağ’ın yayın yönetmenliğini, Emre Bilgiç’in çizerliğini, Mehmet Beydemir’in editörlüğünü yaptığı Yeşil Kafalar 1, 200 sayfa ile görücüye çıktı. Neşelenmek ve aşırılıkları ile bilinen Yeşil Kafalar’ın maceralarına ortak olmak isteyen 8+ çocuklara, kültürel ve doğacıl bir hassasiyet taşıyan tüm yetişkinlere önerimizdir. Dostlara emir, diğerlerine tavsiye.

Ormanı Yemek Yasak
Cezve Çocuk
Tuğba Coşkuner
200 sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir