Origamili Masallar

Kitabın üzerinde origami ve masal kelimelerini görünce çocukluğumu hatırladım. Çocukluğum 80’li yıllarda geçti. O vakit televizyon denilince insanın aklına “TRT” gelirdi. TRT 1 bile değildi; çünkü ikinci kanal 1986 yılında açılmıştı. Televizyon belli süreler içinde yayın yapardı. Benim bu yayınlar içinde en sevdiklerim, Adile Naşit’in “Uykudan Önce” masalları ve pazar günleri yayımlanan origami programı. Masallar, hayatıma televizyonla girmedi, doğduğum andan itibaren vardı ama Adile Naşit’in anlatımı hâlâ kulaklarımda. Origamiyi televizyonda görmüş ve kâğıtlara şekil vermenin ne kadar da eğlenceli olduğunu keşfetmiştim. Bugün, bu ikisinin yer aldığı “Origamili Masallar” kitabını görür görmez, hâlâ çocuk kalan ruhumun heyecanlandığını hissettim.

Kitapta masal tadında iki hikâye var. İlk hikâye, bir tırtılın kelebek olması; ikinci hikâye artık işe yaramadığı düşünülen eski bir koltuğun, onu çok seven ev halkı çocuklar tarafından yenilenmesi anlatılıyor.Birinde, yağmuru sevmeyen tırtılın, kelebeklere hayran hayran bakması karşısında, arkadaşı salyangozun dalga geçmesine üzülürken; diğerinde evden atılan bir koltuğun, tekrar eve döndürülmesi için ellerinden geleni yapmaya çalışan çocukları alkışlıyorsunuz. Birinde, kelebek olmak için tırtılın mücadelesiyle, içimizdeki renkleri çıkarmak adına verdiğimiz uğraşı düşünürken; diğerinde, belki de yaşlandığı için çok da işe yaramadıklarını düşünen kişilerin, aslında biraz değişim ve dönüşümle ne kadar da güzel yeni yeni işler yapabileceğini hissediyorsunuz.(Yazar bu son yazdığım kısmı düşünmüş müdür bilmem ama bana düşündürdü!) Sonunda her iki hikâyede de kahramanlar muradına eriyor. Tırtıl kelebek oluyor; koltuk da tamir edilmiş ve yenilenmiş haliyle eve dönüyor. Biz de kerevetine çıkıyoruz.

Origamili MasallarKitapta anlatım biter bitmez eğlenceli kâğıt katlama aktivitesi başlıyor. Hem kelebeğin hem koltuğun kâğıtlara şekil verilerek nasıl yapılacağı çizimlerle anlatılıyor.Kitabı okuyor, üzerine bir de origami yapıyorsunuz.Daha ne olsun? Hadi bu soruyu da ben kendimce cevaplayayım: Yaptığınız kâğıt oyuncaklarla oynarken kendinize ait yeni yeni hikâyeler, masallar üretme fırsatı da yakalıyorsunuz.

Kitabın yazarı Sema Yaylı, resimleyenErkan Karasoy. Kitap, Pamiray yayınlarından çıkmış. Kitaptaki hikâyeler, 3-6 yaş çocukları için anlatıma uygun ve bir büyük yardımıyla origamiler yapılabilir. Yedi yaş ve üzeri çocuklar kendileri okuyup kendileri yapabilirler. Büyükler mi? Onlar da benim gibi geçmişi yâd eder, okur, anlatır ve kâğıttan hayallerle yeniden buluşabilirler… Hem büyüklere hem de küçüklere keyifli okumalar.

Origamili Masallar

Sema Yaylı
Pamiray Çocuk
Resimleyen: Erkan Karasoy
80 Sayfa, 2017
Yaş:3+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir