On Küçük Zenci – Agatha Christie

On Küçük Zenci…
Kitap ilk önce “Ten Little Nigers” ismiyle, daha sonra “Ten Little Indians” ve “And Then There Were None” isimleriyle basılmış.
Polisiye Yazarlar Derneği’nin ve Amerika’nın Gizemli Yazarları’nın yayınladığı en iyi 100 polisiye romanı listelerinin her ikisinde de yer almış.
Birgün birbirini hiç tanımayan on kişiye, yine tanımadıkları biri tarafından mektup gönderilir. Mektupta kendilerine Zenci Adası’nda arkadaşları ile birlikte geçirecekleri güzel bir tatil vaat edilmektedir. Mektubun kimden geldiğini hatırlayamadıkları halde bedavadan yapacakları tatil onları ikna etmeye yeter ve teklifi kabul ederler. Fakat onları adada küçük bir sürpriz beklemektedir.

Adaya gittiklerinde ortalıkta onları adaya davet eden ev sahibini göremezler. Aksi gibi onlardan önce adaya giden iki hizmetli de ev sahibi tarafından mektup ile görevlendirildiği için,ev sahibini tanımamaktadır.

İşte bir terslik olduğunu sezmeye başlayan konuklar, güzel yemeklerle dolup taşan sofrayı gördüklerinde gerginliklerini üzerlerinden atarlar ve kendilerine ufak bir şaka yapıldığını düşünmeye başlarlar. Ta ki yemekten sonra salonda keyifle içkilerini yudumlarlarken, bir plaktan gelen sesi duyana kadar. Ses, sırayla davetlilerin geçmişte isteyerek ya da istemeyerek öldürdükleri insanlardan saymıştır.

Bu sesle birlikte keyifleri iyice kaçan konuklar ilk şoku atlattıktan sonra ölümlerin nasıl gerçekleştiğini birbirlerine yalanlarla çarpıtarak anlatır. Tabi kendileri gerçeği bildikleri için bir yandan da iç hesaplaşmalarını yapmaya başlamıştır.

Salonda oturup bundan sonra ne yapmaları gerektiğini düşünürken aralarında bir arkadaşlarının olmadığını fark ederler. Onu aramaya başlarlar fakat dışarıda ölmüş olarak bulurlar. Bu bir başlangıç olmuştur. Her birinin odasının duvarında asılı olan 10 küçük zenciye dair tekerlemede olduğu gibi sırayla hepsi ölecektir.
Peki kim, neden öldürmektedir? Nefesiniz kesilerek okuyacağınız bu kitapta son sayfaya kadar bu soruya cevap arayacaksınız.

Kurgu dışındaki unsurlara bakacak olursak…
Çevirisini Semih Yazıcıoğlu’nun yaptığı bu romanın dili oldukça sade. Kullanılan detaylar tüyler ürpertici ve yerli yerinde. Sizi bunaltacak, kafanızı yoracak fazladan bir detay bile yok. Karakterler zayıflıklarıyla, kibirleriyle,egolarıyla ve unutamadıkları anılarıyla içimizden biri. Olağanüstülük yok.
Mekan olarak bir adanın seçilmesi,kahramanların korkuyla beraber gelen çaresizliklerinin iliklerinize kadar işlemesine sebep oluyor.
Sizi olduğunuz yere mıhlayacak, gerilmekten dolayı şakaklarınızı zonklatacak bu kitap korku türünden çok gerilim türünde değerlendirilebilir.
Ülkemizde Ahmet Ümit tarafından da okunması tavsiye edilen bu kitaptan keyif almanızı dilerim.

Mutlu günler!

On Küçük Zenci
Agatha Christie
Altın Kitaplar

Gamze Taşın
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/aylak_kiz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir