Olmadı Baştan Alalım – Jemma Forte

Konusu okuduğunuz anda sizi kendinize çekiyor. Eskiden eğlenceyi seven ve hayalleri olan biriyken Jennifer kendini iki çocukla ve onu devamlı aşağılayan bir kocayla kapana kısılmış bulur. Eski heyecanları kalmamıştır. Jennifer bunu değiştirmek ister. Bu yüzden eşine özel bir gece hazırlamaya karar verir. Tam da o gün eşinin başka birine olan özel ilgisini fark eder. Hatta onu bir bakıma aldattığını öğrenir. Hızla dışarı fırlar ve trafik kazası geçirir. Komaya giren Jennifer’ın başında kocası Max pişmanlıkla beklese de Jennifer’ın önüne ilginç bir fırsat sunulur.

Komadayken Jennifer üç eski sevgilisiyle kalsaydı hayatı nasıl olurdu, keşfedebilecektir. Üç farklı kapı önünde açılmıştır. Bir tatildeyken karşısına çıkan Aidan’la kaçsaydı, ondan çok işini geleceğini düşünen zengin Tim’den ayrılmasaydı, onu her şeyden çok düşünen, aşırı üstüne titreyen Steve’den sıkılmasaydı neler olurdu hepsini tek tek görüyor ve hayatı hakkında bir sonuca varıyor.

Konusu o kadar ilgi çekici ki filmi olsa hiç düşünmeden izlersiniz ama bu güzel konu yanlış aktarılmış bana kalırsa. Yazarın aklına güzel bir fikir gelmiş ama bunu başarıya çevirememiş. Birkaç hatası da bu başarısızlığı destekler nitelikte. Öncelikle zamanlar çok karmaşık bir şekilde verilmiş. Yani bir günümüze gidiyor bir beş gün öncesine sonra Aidan’la nasıl olurdu tüneline gidiyor sonra Tim’le gerçek hayatına gidiyor, sonra tekrar Max’e dönüyor. Okurken kimin kim olduğunu anlamakta ve ne, ne zaman olmuştu anlamakta sıkıntı çektim. Bu tarz bir kitap olmasa belki katlanılırdı ama eğlencelik kitapların bu şekilde karışık verilmesini anlayamıyorum. Bir diğer hata ise olayların eksikliği. Evet, üç farklı hayat görüyoruz ama bu hayatlarda hiçbir şey olmuyor. Hatta sonu o kadar berbat ki kitabın sayfa mı eksik diye düşünmeme yol açtı.
Elime aldığımda okunabilen ama bıraktığımda geri elime almakta zorlandığım bir kitaptı.

Yıllardır kocası ve çocukları için yaşayan Jennifer kariyerini, hayallerini ve tutkularını bir yana bırakmıştır ve hayatını yeniden sorgulamaya başlar. Jennifer için soru sormanın bedeli, kocası için hazırlandığı gece onun başka bir kadına ilgi duyduğunu öğrenmek olmuştur. O gece trafik kazası geçiren Jennifer günlerce komada kalır.

Komadayken önünde her biri eski erkek arkadaşlarının adını taşıyan üç tünel açılır ve Jennifer onları seçseydi hayatının nasıl olacağını görme fırsatı bulur. Tünelin sonunda ışık mı yoksa karanlık mı olduğunu anlamak için yapacağımız tek şey, onunla bu yolculuğa, yani aslında kendi hayatlarımıza doğru yola çıkmak. Hayatımızda bir şeyler ters gidiyorsa onu baştan almak, yeniden başlamak.

“Tamam, anlıyorum ve kimsenin ilişkisini yargılamıyorum. Ayrıca gençliğimizdeki gibi hayatın sadece siyah ve beyazlardan oluşmadığını anladık. Hayat gri,” dedi
Karen”Grinin tonları mı?”
“Tabii, ama daha çok grinin bin tonu. Her şey yoluna girecek, merak etme.”

“Bu esprili, yaratıcı roman, geçmişte ilişkileriyle ilgili ‘Acaba nasıl olurdu?’ diye düşünen her kadının ilgisini çekecek. ”
-Sarah Pekkanen-

“Özünde romantizm olan büyülü ve sürükleyici bir roman.”
-OK!-

“Kolay bir okuma, sıcak bir hikâye.”
-Hello-

“Bütün kadınlar okumalı.”
-Digital Spy-

“Aşk, evlilik ve ilişkilerin zamanla nasıl değiştiğine dair mükemmel dengelenmiş bir roman. Hafif, esprili dokunuşlarla, oldukça ağır sorunları ele almış Forte. Sevgi, seks ve ihanet, dostluk, ebeveynlik gibi konuları fazla dramatik olmadan, canlı ve çekici bir dille anlatmış. Sevimli karakterlerle dolu bir kitap.”
-Chicago Book Review-
(Tanıtım Bülteninden)

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir