Oliver Twist

XIX. yüzyıl İngiliz edebiyatının en büyük romancısı olarak kabul edilen Charles Dickens’ın ikinci romanı olan Oliver Twist belki de en kolay okunan kitabı bana göre. O kadar akıcı ve anlaşılır bir dili var ki yetişkinler kadar çocuklar için de yazılmış sanki. 100 temel eser arasında da yerini almiş olan bu romanı çocuklar da mutlaka okumalı.

Oliver Twist hayata 1-0 mağlup başlıyor.Dünyaya geldikten hemen sonra annesinin hayatını kaybetmesiyle zorlu hayatı başlamış olur. Düşkünler evindeki yaşamı öylesine kötü koşullar altındadır ki açlık bunlardan en kötüsüdür. Bu kitabın bana göre en can alıcı sahnesi de bu konu üzerinedir! Bir tas sulandırılmış lapa için arkadaşlarının isteğiyle şu cümle dökülür ağzından…

“Efendim,lütfen biraz daha istiyorum!”
“Daha istemek” le dine,imana aykırı suçtan sonra Oliver tek başına bir odaya kapatılır ve onun için yalnızlık ve bu hayatta tek başınalık başlar. Bu olayın ardından bir cenaze levamatçısının yanına zorla verilen küçük Oliver orada da kötü muamele görünce çareyi kaçmakta bulur. Yürüyerek Londra’ya varır ve bu sefer de en korkunç ellere yakalanır! Yankesici Fagin ve çetesinin elinde hırsızlığa zorlanan Oliver’ın tertemiz yüreği buna katlanamaz ve ellerinden kurtulmak için bir serüven başlar.

Kitabın bu bölümünden sonra iyi ve kötü teması çok güzel işlenmiş. Kötüler kadar iyilerin de dünyası olan bu hayatta, kişinin yüreğinin temiz olmasının önemi vurgulanıyor. Toplumsal kötülüğün kişinin sağlam karakteri sayesinde çok da bir işe yaramadığı anlatılan romanda, Oliver Twist küçücük yaşında iyilik dersi veriyor. Çevresindekilerin “insanlığıyla” birlikte hiç ummadığı bir geleceğe yelken açıyor.

Büyük,küçük herkesin okuması gereken bu romanı şiddetle tavsiye ediyorum.

Oliver Twist
Charles Dickens
Can Yayınları
552 sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir