KitapKitap İncelemeleri

Oliver Twist

XIX. yüzyıl İngiliz edebiyatının en büyük romancısı olarak kabul edilen Charles Dickens’ın ikinci romanı olan Oliver Twist belki de en kolay okunan kitabı bana göre. O kadar akıcı ve anlaşılır bir dili var ki yetişkinler kadar çocuklar için de yazılmış sanki. 100 temel eser arasında da yerini almiş olan bu romanı çocuklar da mutlaka okumalı.

Oliver Twist hayata 1-0 mağlup başlıyor.Dünyaya geldikten hemen sonra annesinin hayatını kaybetmesiyle zorlu hayatı başlamış olur. Düşkünler evindeki yaşamı öylesine kötü koşullar altındadır ki açlık bunlardan en kötüsüdür. Bu kitabın bana göre en can alıcı sahnesi de bu konu üzerinedir! Bir tas sulandırılmış lapa için arkadaşlarının isteğiyle şu cümle dökülür ağzından…

“Efendim,lütfen biraz daha istiyorum!”
“Daha istemek” le dine,imana aykırı suçtan sonra Oliver tek başına bir odaya kapatılır ve onun için yalnızlık ve bu hayatta tek başınalık başlar. Bu olayın ardından bir cenaze levamatçısının yanına zorla verilen küçük Oliver orada da kötü muamele görünce çareyi kaçmakta bulur. Yürüyerek Londra’ya varır ve bu sefer de en korkunç ellere yakalanır! Yankesici Fagin ve çetesinin elinde hırsızlığa zorlanan Oliver’ın tertemiz yüreği buna katlanamaz ve ellerinden kurtulmak için bir serüven başlar.

Kitabın bu bölümünden sonra iyi ve kötü teması çok güzel işlenmiş. Kötüler kadar iyilerin de dünyası olan bu hayatta, kişinin yüreğinin temiz olmasının önemi vurgulanıyor. Toplumsal kötülüğün kişinin sağlam karakteri sayesinde çok da bir işe yaramadığı anlatılan romanda, Oliver Twist küçücük yaşında iyilik dersi veriyor. Çevresindekilerin “insanlığıyla” birlikte hiç ummadığı bir geleceğe yelken açıyor.

Büyük,küçük herkesin okuması gereken bu romanı şiddetle tavsiye ediyorum.

Oliver Twist
Charles Dickens
Can Yayınları
552 sayfa, 2016

Etiketler

Bestseller Reader

Okumak ve yazmak! Her ikisi de bir tutkudur bende. Bu iki duyguyu bir arada kullanabileceğim en güzel mesleği yapmaktayım, öğretmenim. Yüreğim öğretme aşkıyla yanıp tutuşurken ilk öğüdüm okuyun oluyor onlara. Okuyun ve bilmediğiniz dünyaları keşfe çıkın, öğrenin. Yazıya dökün her bir zerrenizi ki kendinizi ifade edebilin. Bir anneyim aynı zamanda. Ninnilerle başlayan iletişimimiz, masallarla şekillenmekte. Sonrasında kitaplar olacak yuvası, hissediyorum. Her geçen yıl O’nu okuyup, yüreğinde yeni sayfalar açan bir eşim ayrıca. Sevgiyle yoğrulan evimin duvarları kitaplarla, filmlerle çevrili. Onlarla var oluyorum, onlarla şekilleniyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)