Dördüncü Zweig kitabım. Her birini de buraya yazıyorum. Ayşe’nin Zweig yolculuğu gibi bir şey oldu. Azimle hala Satranç’ta aldığım tadı arıyorum. İlk olarak ondan başlamasam zaten diğer kitaplarına şans vermezdim. Ama inatla okumaya devam ediyorum. Gerçi dilini mükemmel kullanışı, insan ruhuna ait içimizde hissettiğimiz ama dile dökemediğimiz şeyleri anlatabildiği için de asla bırakamayacağım.

Bu kitap ise okuduğum diğer iki kitaba nazaran daha iyiydi. Benim Zweig ile ilgili iki problemim var. Birincisi kadınları hiç tanımaması. Her kadının zayıf, iradesiz, aptal ve gülünç derecede şaşkın olduğunu düşünmesi. Bu yüzden olağanüstü bir gece kitabındaki karakter erkek olduğundan biraz daha rahat okuyabildim. Yazarla ilgili ikinci problemim ise bu şahane yeteneğini, dili kimsenin kullanmadığı gibi kullanabilmesini kötüye harcaması. Böyle güzel bir beceriyi basit ve sıradan konularla harcıyor bence.
Satranç’ı sevmemin bir nedeni de buydu sanırım. Hem insani bir konuya ve işkenceye değiniyordu hem de bir insanın kitaba, okumaya ve çaresizlikten bilgiye duyduğu ihtiyacı muhteşem aktarıyordu.

Olağanüstü bir gece kitabında konunun tamamen işe yaramaz olduğunu söyleyemeyeceğim elbette ama yine de daha çarpıcı şeyler yazmak varken bu tarz şeyleri okumak biraz sinirimi bozuyor. Canı sıkıldı diye hırsızlık yapan zengin bir züppenin insani hisleri tekrar hissetmesiyle sevinmesini ancak Zweig’ın yazımı olduğu için okuyabiliriz zaten. Böyle bir konuda bile altı çizilecek cümleler bulabilmem ve etkilenmem tamamen yazardandır.

Ben ideal Zweig kitaplarını buluncaya kadar kendisini okumaya devam edeceğim. Sizin önerileriniz olursa bana yazabilirsiniz.

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece yeniden “hissetmeye” başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Olağanüstü Bir Gece
Stefan Zweig
İş Bankası Yayınları
80 sayfa, 2016